Читај ми!

Уз РТС Лаб научићете да волите науку

Од 10. новембра, на каналу РТС Наука, тајне из света науке заједно са вама откриваће новинари најмлађе редакције у Радио-телевизији Србије - у емисији РТС Лаб.

На Међународни дан науке, РТС покреће нови пројекат на каналу РТС Наука, емисију РТС Лаб, која ће се премијерно приказивати сваког радног дана у 11ч.. Ово је својеврсна мисија Радио-телевизије Србије, покушај Јавног сервиса да на разумљив, пријемчив, али и забаван начин свим генерацијама представи и учини доступним и најозбиљније научне пројекте.

Поједностављење науке у медијском представљању је нешто чему се научници бескомпромисно противе. РТС Лаб управо трага за формулом којом ће и научници и љубитељи науке и научних вести бити задовољни.

Окупили смо сјајну екипу - инвентивне и надахнуте младе новинаре и водитеље, који ће свеукупном програму РТС-а донети неопходну свежину. Са друге стране, светлост дана угледаће бисери Архива РТС-а, научни садржаји с почетка постојања српске националне телевизије. Биће занимљиво и поучно да упоредите, рецимо, научне резултате суперкомпјутера данашњице са далеком 1967. годином и тадашњим претпоставкама светских сила да ће човек, једног дана, слетети на Месец.

Током прве недеље емитовања, у студију РТС Лаба разговараћемо са члановима Српске академије наука и уметности, академицима Зораном Петровићем, физичарем, и Зораном Пауновићем, есејистом и преводиоцем. У Центру за промоцију науке одлично знају колико је наука заиста заступљена у медијима и због чега је важна популаризација науке у друштву. Детаље ћемо сазнати од Ивана Умељића, научног новинара из ЦПН-а.

Уредника српског издања часописа Национална географија, Игора Рила, такође, чекамо у РТС Лабу, од њега ћемо чути најлепше приче о природним лепотама читаве планете,а најлепше приче из Србије стићи ће из Природњачког музеја, заједно са слепим мишем - у студију!

Моћ жене у науци је доказана, али о статусу жене научника у свету и код нас још увек се води полемика. Из Перта, из далеке Аустралије, поздравиће вас др Катарина Миљковић, чланица најновије мисије НАСА која проучава Марс.

Два научна института од националног значаја - "Винча" и "Михајло Пупин" - воде жене - др Снежана Пајовић и проф. др Сања Вранеш. Обе су са задовољством прихватиле да буду саговорнице овог младог новинарског тима.

Гост емисије РТС Лаб биће и професор Јуриј Батурин. Летео је два пута у свемир, члан је Руске академије наука, био је помоћник председника Руске Федерације, носилац је медаље Херој Русије, његов лик налази се на поштанској марки Казахстана. Студирао је астрофизику, а докторирао је на Правном факултету у Москви. Сада предаје научно новинарство на Универзитету Ломоносов у Москви.

Уз РТС Лаб, научићете да волите науку. Очекујте много - добићете још више.

Уколико из неког разлога пропустите премијерно емитовање, све емисије РТС Лаб репризно можете погледати током викенда, а на платформи РТС Планета, на каналу РТС Наука, доступне су за вас у сваком тренутку.

Уреднице емисије: Милена Вујовић и Мирјана Николић

 

недеља, 24. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње