четвртак, 20.08.2015, 20:17 -> 14:13
57 година Телевизије Београд
У недељу, 23. августа, обележићемо 57. рођендан Телевизије Београд, подсетити вас на почетке телевизије у Србији и све најзначајније податке у вези са развојем наше медијске куће, уз резимирање постигнутог и представљање планова за будућност.
У години када је емитовање ТВ програма путем аналогног сигнала отишло у историју, а дигитална телевизија постала наша стварност, РТС са поносом и задовољством обележава 57. рођендан.
Те давне 1958. године, 23. августа, ТВ Београд се први пут обратила свом гледалишту, кроз трочасовни програм из студија на Сајмишту. Прва се обратила Оливера Живковић, спикерка Радио Београда: "Добар дан, драги гледаоци. Телевизијски студио Београд почиње свој експериментални програм. Данас гледате нашу прву емисију." Олга Нађ је потом најавила садржај програма, а у 20 часова емитован је први "Дневник", чији је водитељ био Мића Орловић.
Пет телевизијских програма (РТС 1, РТС 2, РТС 3, РТС Сателит, РТС HD), четири радијска програма (РБ 1, РБ 2, РБ 3, Радио 202 и РБ 202), разграната мрежа дописништава, Телетекст, Интернет портал, Музичка продукција (народни, забавни, џез и симфонијски оркестри, хор и дечји хор "Колибри"), Продукција носача звука и слике – ПГП РТС, Центар за истраживање, Информатичка служба, Програмски архив, Баштина и културна продукција, Креативни тим – сви ови сегменти Радио-телевизије Србије равноправно деле одговорност према очекивањима грађана – аудиторијума, али истовремено и оправдавају статус РТС-а као медијског лидера у региону.Задатак нам је да информишемо, образујемо и забавимо, али и да, као јавни сервис, негујући вредности демократског друштва, ослобођени утицаја политичке пристрасности, допринесемо бољем квалитету живота сваког појединца и Србије у целини.
Информативни програм РТС-а је најгледанији програм те врсте у Србији током свих ових 57 година телевизије, наша централна информативна емисија "Дневник 2" у 19.30 је најгледанија информативна емисија у земљи.
РТС изузетну гледаност постиже пре свега емисијама сопствене производње. Игране серије у продукцији РТС-а успеле су да привуку и више од 70 одсто гледалишта, што значи да се као некада, генерације једне породице окупљају да заједно прате доживљаје својих омиљених јунака.
Захваљујући најквалитетнијем и најатрактивнијем садржају који нудимо гледаоцима, Први програм РТС-а је континуирано доминантан у аудиторијуму Србије: међу 10 најгледанијих емисија на свим телевизијама у Србији, годишње се најмање седам емитује на РТС-у.
Програми РТС-а пружају широк избор различитих жанрова од националног значаја – дневне информативне емисије, актуелности, дебате, музичке емисије, квизови, филмови и серије, ауторске емисије, емисије из области науке и културе, дечји програми и разноврсни спортски догађаји.
Спортски и филмски програми РТС-а најгледанији су у Србији, а серијски програм РТС-а обара све рекорде гледаности.Године 2008. (када смо прослављали 50 година постојања и рада), започели смо еру дигиталне телевизије – лансирали смо први целодневни дигитални програм културе и уметности – РТС Дигитал (сада под именом РТС 3) јединствен у овом делу Европе.
У РТС-у се континуирано ради на примени најновијих технологија из свих области па и интернета – презентација РТС-а на интернету компримује све савремене интернет опције а посетиоцима сајта је на располагању праћење ТВ и радијских програма, садржај портала РТС-а доступан је и у формату "text to speech" за кориснике са оштећеним видом. После софтверског унапређења платформе, садржај је доступан и на мобилним комуникационим уређајима а у току и интегрисање свих веб-садржаја система РТС-а на адреси www.rts.rs.
Музичка продукција РТС-а, на националном нивоу, датира од 1937. године. У оквиру редакција Музичке продукције РТС-а, континуирано раде четири оркестра и три хора које чини више од 250 професионалних музичара. Током једне сезоне, Музичка продукција одржи око 70 концерата, сними 50 часова музике, десетине ТВ емисија, одржава турнеје у земљи и иностранству, учествује на фестивалима и културним манифестацијама комерцијалног и хуманитарног карактера. Музичка продукција РТС-а остварује сталну сарадњу са најпознатијим диригентима, солистима и музичким институцијама из читавог света. Продукција грамофонских плоча РТС-а је за шест деценија постојања, створила фонотеку од преко 10.500 наслова (издања), преко 120.000 нумера и око 6.000 сати програма. Данас за ПГП снимају многи од најуспешнијих и најпопуларнијих музичара Србије и региона. Осим традиционалне, класичне и модерне музике, ПГП издаје и најпопуларније игране домаће серије и ТВ филмове.
Јавни медијски сервис Србије је, готово од самог оснивања, иницијатор и директни донатор хуманитарних и друштвено одговорних пројеката и акција, које за циљ имају добробит друштвене заједнице. Најмање једном годишње организујемо добротворну акцију "Телетон" – хуманитарни контакт шоу-програм, када уз помоћ личности из јавног живота Србије прикупљамо помоћ за најугроженије групе становништва (најчешће децу). Досадашњи "Телетони" били су посвећени прикупљању средстава и опреме за одељења неонатологије у породилиштима Србије, опремање фискултурних сала у најугроженијим општинама, за помоћ жртвама земљотреса у Краљеву и наком поплава у мају 2014. као и за изградњу првог Инкузивног сервисног центра у Србији, за децу предшколског узраста. У сарадњи са ресорним државним институцијама, РТС је носилац или медијски покровитељ многих националних друштвено одговорних пројеката и иницијатива, као и хуманитарних акција – 2010. године изградили смо и опремили трећу Сигурну кућу за жене и децу жртве породичног насиља. ТВ аутори и остали запослени у РТС-у, такође покрећу и реализују бројне хуманитарне и друштвено одговорне акције.
РТС је и поред финансијских проблема производећи и емитујући програм успевао да постигне значајне програмске резултате. Наставили смо производњу нових циклуса популарних играних и документарних серијала, настављено је повећање гледаности.
Током НАТО агресије, на радном месту страдало је 16 наших колега – запослених у РТС-у. Као сећање на њих, као опомена да се тако нешто више никада не понови нигде у свету али и у славу живота, већ шеснаест година РТС организује међународни спортски Меморијални турнир "Играјмо за 16". Материјална штета коју је Радио-телевизија Србије претрпела од бомбардовања 1999. године, према независним проценама износи око 400 милиона долара.
Авалски торањ, један од најлепших ТВ и радио предајника у у Европи и свету, који је радио од 1965. године, такође је био порушен током бомбардовања 1999. године. Медијским кампањама и вишегодишњим програмским акцијама, апелујући на домаћу јавност и добротворе широм света, као и директном донацијом – РТС је 2010. године, заједно са државним институцијама Републике Србије и Градом Београдом допринео поновној изградњи и обнови Авалског торња.
Велики испит за РТС, али и за целу Србију, била је организација такмичења за Песму Евровизије, маја 2008. у Београду. Три спектакуларне вечери у Београдској арени, рекордно присуство љубитеља овог музичког такмичења, али и европских и светских новинара, рекордни број земаља учесница, а пре свега изузетна организација Песме Евровизије 2008, резултирали су похвалама домаће и светске јавности, челних људи EБУ-а, као и потврдама да су РТС и Србија поставили нове стандарде у организацији и реализацији Песме Евровизије. Оцена стручњака и званичника је да смо знатно унапредили имиџ Србије озбиљно начет дуготрајном негативном пропагандом.
Још у септембру 2009. почели смо експериментално емитовање РТС HD програма.Највећи изазов, после Евросонга 2008. била је Универзијада 2009. одржана у Београду у јулу. РТС је Универзијаду преносио за ТВ компаније широм света у HD техници и најмодернијем, 5.1 тонском систему.
Мења се и визуелни идентитет наше телевизије – Креативни тим РТС-а већ је "оденуо у ново рухо" главне информативне емисије.
У складу са завршетком процеса преласка са аналогног на дигитално емитовање ТВ програма, самим тим и успешним окончањем своје транзиционе мисије, целодневни специјализовани програм културе и уметности РТС дигитал, не мењајући концепт, променио је име у РТС 3.
Новооснована програмска целина "Баштина и културна продукција", у оквиру које битишу Издавачка делатност, Галерија РТС-а, Историографија и Ликовна колонија, такође бележе импресивне резултате рада: Галерија РТС-а – 110 изложби годишње; Ликовна колонија РТС-а – 162 аутора, више од 328 дела; РТС издаваштво: преко 130 наслова (и неколико специјалних издања, само у последњих 14 година, рекордно издање је "Београд вечити град" са 16 издања по 2.000 примерака).
Поносни смо на успехе које смо остварили заједно са грађанима Србије. Доказали смо да Јавни медијски сервис у нашој земљи може да буде гледанији од свих комерцијалних телевизија (што је у целој Европи реткост).
Запослени у Јавном медијском сервису Србије радиће и даље на томе да за своје гледаоце производе и емитују најквалитетније садржаје. Потрудићемо се да очувамо независну позицију и водећу улогу у области информативног, образовног и забавног радијског и телевизијског програма.
Предстоје нам даља техничко-технолошка унапређења медијског система и опреме, као и технички, временски (и превасходно, финансијски) веома захтеван процес дигитализације 150.000 сати аудио-визуелног материјала Програмског архива РТС-a.
Поносан на дугу традицију и снажне "темеље" наше медијске куће, свестан неоспорног медијског ауторитета у Србији и региону, РТС ће и у будућности одговорно настојати да буде медијски јавни сервис свих грађана Србије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар