Читај ми!

Изабрани финалисти "Лабораторије славних"

Након аудиције одржане у суботу, 17. марта у Београду, British Council и Радио-телевизија Србије саопштили су имена десет финалиста овогодишњег такмичења за најбоље комуникаторе науке "Лабораторија славних"

Међу финалистима су млади научници, ученици, студенти и истраживачи који раде у области природних и техничких наука из целе Србије.

Сви они ће током наредног викенда (23.-25. март) проћи кроз тродневни тренинг у области комуникације науке на Јастрепцу. Тренинг ће водити Малколм Лав, британски независни продуцент, тренер и консултант у области медија и вештина комуникације и некадашњи продуцент Би-Би-Си-јевих документарних програма.

Након мастеркласа, такмичари ће добити могућност да се још једном представе пред стручним жиријем и докажу да су баш они најбољи комуникатори науке у нашој земљи у оквиру великог националног финала "Лабораторије славних" које ће бити емитовано на Другом програму РТС-а у четвртак, 5. априла од 20.00 сати.

Жири који ће оцењивати презентације у финалу такмичења чиниће Тијана Продановић, доцент на Природно-математичком факултету у Новом Саду и победница "Лабораторије славних" за 2008. годину, Александар Белић, директор Института за физику, Миомир Кораћ, директор Археолошког парка Виминацијум и Раша Попов, дугогодишњи телевизијски аутор Радио-телевизије Србије.

Победник националног такмичења у Србији и ове године ће се квалификовати за међународно такмичење FameLab које се традиционално одржава у јуну месецу у британском граду Челтнему.

Финалисти "Лабораторије славних 2012" (према азбучном редоследу) су:

1. Ива Атанасковић
2. Јована Бошков
3. Јелена Гаврилов
4. Алекса Дамљановић
5. Ирина Дамњановић
6. Угљеша Ерић
7. Марко Каћански
8. Миливоје Крвавац
9. Инес Николић
10. Богдан Обадић

Шта је "Лабораторија славних"?

"Лабораторија славних" је такмичење намењено младим људима (18-35 година) који студирају или раде у области природних, техничких наука или математике и имају идеју како да у само 3 минута, на забаван, једноставан и оригиналан начин, објасне неки научни концепт пред стручним жиријем, публиком у студију и ТВ камерама. Излагање треба да буде научно исправно, али и разумљиво за публику која се не бави науком. У неколико једноставних речи, за успешну презентацију у "Лабораторији славних" потребни су - квалитетан садржај, јасно изглагање и харизма такмичара.

Од 2007. године, од када се се ово такмичење одржава у Србији, финалисти "Лабораторије славних" су активно учествовали на домаћим, европским и светским фестивалима науке, остварили успешну сарадњу са иностраним научним институтима, постали ТВ лица и афирмисали се као млади научници у различитим областима. Такође, наши такмичари су остваривали запажене успехе на међународном финалу FameLab-а 2008. године Тијана Продановић, доцент на Природно-математичком факултету у Новом Саду, освојила је друго место, а наредне, 2009. године, Мирко Ђорђевић, тада апсолвент молекуларне биологије из Београда, освојивши прву награду, понео је титулу најбољег комуникатора науке.

Такмичење "FameLab" широм света организује British Council у сарадњи са Фестивалом у Челтнему. У Србији, British Council организује "Лабораторију славних" у сарадњи са РТС-ом.

Ива Атанасковић

Ива Атанасковић је ученица београдске гимназије "Свети Сава" и следеће године планира да упише Биолошки факултет. Бавила се истраживањима из области микробиологије на Пољопривредном факултету у Београду, Институту за биолошка истраживања "Синиша Станковић", али и у Истраживачкој станици Петница, где је полазник семинара биологије. У слободно време црта графите и мурале, тренира кјокушињђицу (врста борилачке вештине) и сања да прва открије једноћелијске организме на некој другој планети.

Јована Бошков

Јована Бошков из Сомбора, завршила je средњу медицинску школу, смер медицинска сестра-техничар. Тренутно је студент друге године на Природно-математичком факултету у Новом Саду. Члан је Друштва младих истраживача "Бранислав Букуров". Обожава путовања са пријатељима и боравак у природи. Неостварена жеља јој је да посети Индију.

 

Јелена Гаврилов

Јелена Гаврилов ученица је четвртог разреда гимназије "Душан Васиљев" у Кикинди. Жели да упише општу или молекуларну биологију. Полазница је програма у Истраживачкој станици "Петница" већ две године. Пише чланке за интернационални часопис "Либертас". У слободно време воли да трчи, црта и пише кратке приче. Жели да се бави еволуционом биологијом и да истражује врсте у забаченим крајевима планете.

Алекса Дамљановић

Алекса Дамљановић је ученик четвртог разреда Математичке гимназије у Београду. Освајао је бројне награде на такмичењима из разних области и планира да након завршене средње школе упише Електротехнички факултет. Алекса обожава природу и бави се планинарењем још од петог разреда основне школе. Такође, недавно је почео да учи кинески језик, а његове две велике страсти су путовања и кување.

Ирина Дамњановић

Ирина Дамњановић је завршила Биолошки факултет, смер општа биологија и уписала постдипломске студије. Аутор је књига за децу" Београд, престоница деспота Стефана", "Упознај своја чула" и "Откуд мени ти мишићи" за које је награђена Доситејевим пером, а за последњу и наградом Невен за популарну науку. Жеља јој је да се бави методиком наставе биологије и популаризацијом науке. Главна инспирација су јој супруг Предраг и троје деце.

Угљеша Ерић

Угљеша Ерић је рођен у Лозници, а одрастао у малом селу Кравица. После Електротехничке школе уписује Факултет организационих наука у Београду и сада је четврта година. Тренутно покушава да направи занимљиве пројекте на интернету, и приближи глобалну мрежу и младим и старим. Машта о томе да умрежи читав свет. Увек се труди да буде озбиљан, али му не полази за руком. Води се тиме да је живот једна велика забава и како каже: "ко га схвати другачије, на почетку се зезнуо".

Марко Каћански

Марко Каћански је апсолвент на Природно-математичком факултету у Новом Саду, смер дипломирани информатичар. Страствени је програмер и верује у успех пројеката отвореног кода. Активан је волонтер у БЕСТ-у Удружењу студената технике Европе, где помаже студентима да развију додатне професионалне вештине. Воли да трчи дугачке стазе и сања да једног дана заврши "Iron Man" триатлон. Себе сматра вечним оптимистом и верује да ће математика спасити свет.

Миливоје Крвавац

Миливоје Крвавац из Врбаса је докторант на Департману за билогију и екологију на Природно математичком факултету у Новом Саду где је тренутно запослен. Своју докторску дисертацију експериментално спроводи у тропским шумама Шри Ланке, на угроженим врстама водоземаца. Његово опредељење према науци нема алтернативу. Успешно се бави фотографијом и научно-документарним филмом. Воли да рони, да иде на пијацу и на Штранд. Жели да отпутује на Папуу Нову Гвинеју.

Инес Николић

Инес Николић је завршила Девету гимназију "Михаило Петровић Алас" у Београду, а сада је студент друге године Фармацеутског факултета у Београду. Учествује у студентским научно-истраживачким радовима. Стипендиста је Републичке фондације за развој научног и уметничког подмлатка. Течно говори енглески и француски језик. Интересују је језици, књижевност и редовно прати новости на пољу науке, пре свега хемије, медицине и генетике. Воли да чита и бави се спортом. Инес би волела да ради у медијима и да има више времена за читање литературе из области друштвених наука.

Богдан Обадић

Богдан Обадић је завршио је шабачку гимназију. Тренутно студира статистику, финансијску и актуарску математику на Математичком факултету у Београду. Члан је Удружења бармена Србије. Седам година је играо на позицији голмана у Ватерполо Клубу Шабац. У слободно време, кога има много, бави се фотографијом, слуша џез и ужива у црвеном вину. Животне жеље су му да посети Намибију и да има свој брод.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње