Читај ми!

Никола Мирков – дугогодишњи директор РТС-а

Никола Мирков (1947–2023) рођен је у Београду. Након завршетка Економског факултета почео је да ради у Радио Београду – најпре као новинар, а потом као уредник ,,Новости дана”, ,,Дневника” и ,,Радиоскопа”. Истовремено је на телевизији сарађивао у образовном и спортском програму.

За уредника Програма 202 изабран је 1979. године, а три године касније прешао је на телевизију, где је радио као уредник Забавно-рекреативног програма. Убрзо се вратио Радио Београду и крајем 1985. именован је за главног и одговорног уредника Првог програма Радио Београда. Од маја 1990. до августа 1991. био је директор Радио Београда. Тада је са неколико најближих сарадника смењен из политичких разлога и принуђен да напусти РТС, а убрзо и земљу због притисака и прогона.

Након три године вратио се у земљу и радио као слободни новинар у ,,Медија центру”. За словеначки лист ,,Дело” писао је приказе најзначајнијих домаћих књига. У јулу 2001. након девет година вратио се и у РТС, где је радио као уредник Културно-уметничког програма. Године 2006. први пут је изабран за директора Телевизије Београд.

За вршиоца дужности генералног директора РТС-а изабран је у октобру 2013. године, након смрти Александра Тијанића. Водио је нашу кућу до маја 2015. године.

Оснивач је Галерије РТС-а, покретач ,,Културног дневника”, ,,Малог дневника” намењеног деци и документарног серијала ,,Заборављени умови”. До пре неколико месеци, док га болест није спречила да ради, био је председник Савета за ликовно стваралаштво и Издавачког одбора РТС-а.

Никола Мирков је био један од данас ретких свестраних ерудита ренесансног кова, поштовалац и познавалац уметности, ретких књига и љубитељ историјских тема. Као оснивач Галерије РТС-а допринео је да она данас постане јединствен културни, уметнички и образовни центар РТС-а и српске престонице.

Био је културни радник који је са поносом умео да нагласи да је годинама био препознат и као професионалац у стоном тенису.

 

уторак, 08. април 2025.
2° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом