Симфонијски оркестар РТС, циклус „Премијере“

На трећем концерту из циклуса ПРЕМИЈЕРЕ, у суботу, 17. марта, у Великој сали Коларчеве задужбине, са почетком у 20 часова, Симфонијски оркестар РТС наступиће под управом италијанског диригента Алесандра Круделе, а солиста је фаготиста Реља Калапиш. Поред Менделсонове Симфоније бр. 5, Реформацијске и Хумеловог Концерта за фагот, премијерно ће бити изведена композиција младе ауторке Мише Цвијовић Лица Персефоне.

Миша Цвијовић (1984) је дипломирала клавир на новосадској Академији уметности и композицију на београдском Факултету музичке уметности. Усавршавање је наставила у Берлину где данас живи и ради. Композиција која ће премијерно бити изведена у Србији, Лица Персефоне, две сцене за велики оркестар, инспирисана је грчким митом о богињи Персефони, жени господара подземног света Хада која пола године проводи са супругом у подземном свету, а њен повратак мајци Деметри, богињи земљорадње, доноси поновно буђење животних сила у пролеће. Ауторка кроз два става сучељава звучну слику два света: У Хаду, зима и На земљи, лето. Она трага за новим звучним бојама оркестра које се често приближавају електронском звуку, јер су коришћени крајњи регистри њихове звучности као и њихово зналачко, инвентивно комбиновање. Специфичан колорит оркестарске звучности у овом делу је зато један од најснажнијих покретача музичког тока.

Хумлов Гранд кончерто за фагот у Еф-дуру пронађен је средином педесетих година прошлог века, а данас се налази на репертоару водећих светских фаготиста. Написан у традицији виртуозног концерта он је за сваког извођача изванредно комплексан изазов. Фаготиста Ређа Калапиш (1996) један је од наших најуспешнијих младих уметника, добитник бројних признања на такмичењима који данас развија каријеру широм Европе наступајући као солиста и члан водећих оркестара.

На крају концерта маестро Круделе и симфоничари свирају Симфонију бр. 5, Реформацијску Феликса Менделсона, композиторов романтичарски првенац недвосмислено надахнут Бетовеновом Деветом симфонијом. Дело је компоновано поводом прославе 300 годишњице реформације (1830), али је изведено тек двадесет година после настанка, постхумно, и зато означено као последња, пета симфонија.
Алесандро Круделе је у родном граду завршио Конзерваторијум Ђузепе Верди и данас гради успешну међународну каријеру диригујући водећим ансамблима широм света. Живи и ради у Берлину где има прилику да се усавршава са Кристофом фон Дохнањијем и Сајмоном Ретлом. На његовом репертоару су дела од 17. века до данашњих дана.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. децембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње