Бојан Суђић, извршни и уметнички директор Музичке продукције РТС и шеф диригент

Водеће диригентско име у српској музици, Бојан Суђић је шеф-диригент Симфонијског оркестра Радио-телевизије Србије и уметнички директор Музичке продукције РТС. Такође је редовни професор дириговања на Факултету музичке уметности у Београду.

"Водеће диригентско име у српској музици"(1), маестро Бојан Суђић је шеф-диригент Симфонијског оркестра и Хора РТС и извршни и уметнички директор Музичке продукције Радио телевизије Србије. Ради и као редовни професор и шеф диригент Симфонијског оркестра Факултета музичке уметности у Београду.

Од самог почетка његов рад одликовали су изузетна ширина и разноврсност репертоара хорске, симфонијске и сценске музике, изванредна постигнућа у свим овим областима и бројна признања - почев од Прве награде на Југословенском такмичењу младих уметника у Загребу 1989, преко најзначајнијих професионалних признања у домаћој музици: награде на Међународној трибини композитора, годишње награде Удружења музичких уметника, награде Града Београда, Златног беочуга, годишње награде часописа Музика класика, Вукове награде и других. Интензивно наступа на домаћим и иностраним сценама.

Од 1992. године је стални диригент Симфонијског оркестра и Хора РТС са којима је извео велики број хорских, симфонијских и вокално симфонијских остварења светске и домаће баштине, од којих значајан број чине премијерна извођења. Највећи број тих концерата снимљен је за радио и ТВ, а они су и основа обимне Суђићеве дискографије.

Сарађивао је од 1989. године и са Београдском филхармонијом и са тим ансамблом у својству сталног госта диригента био на турнеји у Кини, наступао на БЕМУС-у и дириговао бројним концертима на којима су, поред осталих, свирали и Најџел Кенеди и Максим Венгеров. Круну те сарадње представља ЦД са делима Сергеја Рахмањинова.

 Оперском дириговању посветио се 1993. године, водећи ансамбл Опере Народног позоришта у Београду, а у сезони 1999/2000. био је његов шеф-диригент. Генерални музички директор Опере био је 2004/2005. У своју богату биографију убележио је многа извођења стандардног балетског и оперског репертоара, док се, међу гостовањима, издваја наступ на Атинском фестивалу 1998. године (Кармен).
           Маестро Бојан Суђић постаје гост-диригент Краљевске опере у Стокхолму 1998. године, да би се та сарадња продубила и довела га на место резиденцијалног диригента 2000. године. Са овим ансамблом остварио је више од 150 оперских и балетских представа, а врхунац заједничког рада уз остварених 10 премијера представљао је и наступ на фестивалу у Висбадену 2003. године (Лабудово језеро). Плодну сарадњу остварио је и са ансамблом Хелсиншке националне опере. Био је гост-диригент преко 40 оркестара у региону и свету, између којих се налазе и Симфонијски оркестар РТВ Словеније из Љубљане, Црногорски симфонијски оркестар, Загребачки симфоничари РТЗ, Загребачка филхармонија и Ријечка филхармонија (Хрватска),  Македонска филхармонија из Скопља, Симфонијски Радио оркестар из Софије  и Пловдивска филхармонија (Бугарска), Будимпештански симфонијски оркестар (Мађарска), Римски симфонијски оркестар (Италија), Каринтски симфонијски оркестар из Клагенфурта (Аустрија), Новосибирска филхармонија, Московски камерни оркестар и Симфонијски оркестар "Капела" из Санкт Петерсбурга (Русија), Хелсиншка филхармонија, Хелсиншка национална опера и Турку филхармонија (Финска), Симфонијски оркестар из Одензеа (Данска), Краљевска опера у Стокхолму, Симфонијски оркестар из Вестероса и Симфонијски оркестар из Умеа (Шведска), Симфонијски оркестар из Порто Алегреа (Бразил), и Чилеански симфонијски оркестар из Сантиаго де Чилеа. Од 2010. године интензивно сарађује са ОФУНАМ оркестром из Мексико ситија, са којим 2016. године диригује и свечани концерт поводом 80 година постојања овог ансамбла уз виолинисту Вадима Рјепина.

              Маестро Бојан Суђић у улози професора води Симфонијски оркестар ФМУ од 2005. године. Под његовим диригентским вођством студенти ФМУ наступали су са запаженим успехом, свирајући захтевну партитуру Малерове 8. симфоније, Шостаковичеву 1. и 5. симфонију, Берлиозов, Вердијев и Моцартов реквијем, Шехерезаду Римског-Корсакова, Слике са изложбе Мусоргског, Бетовенове симфоније бр 3. и 5., Сибелиусову 2. симфонију, Моцартову симфонију бр. 39...

            Наступајући са различитим ансамблима маестро Суђић остварује мисију представљања нових дела домаћих аутора и мање познатих или због комплексности ређе извођених остварења из светске историјске баштине. Од поновног доласка у РТС на место уметничког директора и шефа диригента 2005. године, маестро Бојан Суђић континуирано шири и репертоар Симфонијског оркестра и Хора РТС, добијајући признања музичке јавности за високи квалитет остварених концерата и снимака.

         "Основа Суђићеве уметности је спој изразите музикалности и префињеног, ауторитативног и прецизног диригентског геста. Уз познавање обимне литературе и одговоран однос према партитури, солистима и ансамблу са којим ради, Суђић музику ваја као властити креативни чин. У том подухвату сасвим је специфичан управо постигнути сложени баланс између инспирације и занатске вештине, изражајности и дејствености, високе мотивисаности и рационалне контроле свих параметара извођења."(2)

      „Он је природни таленат са изузетним стилом и са једном од најлепших техника коју сам икада видео."(3)

 

(1) Проф. др. Соња Маринковић, ФМУ у Београду

(2) Зорица Премате, музиколог, Радио Београд

(3) Матс Лиљерос, Хувудстадтсбладет, Хелсинки

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. децембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње