уторак, 01.09.2009, 12:30 -> 13:55
štampajБојан Суђић, извршни и уметнички директор Музичке продукције РТС и шеф диригент
Водеће диригентско име у српској музици, Бојан Суђић је шеф-диригент Симфонијског оркестра Радио-телевизије Србије и уметнички директор Музичке продукције РТС. Такође је редовни професор дириговања на Факултету музичке уметности у Београду.
"Водеће диригентско име у српској музици"(1), маестро Бојан Суђић је шеф-диригент Симфонијског оркестра и Хора РТС и извршни и уметнички директор Музичке продукције Радио телевизије Србије. Ради и као редовни професор и шеф диригент Симфонијског оркестра Факултета музичке уметности у Београду.
Од самог почетка његов рад одликовали су изузетна ширина и разноврсност репертоара хорске, симфонијске и сценске музике, изванредна постигнућа у свим овим областима и бројна признања - почев од Прве награде на Југословенском такмичењу младих уметника у Загребу 1989, преко најзначајнијих професионалних признања у домаћој музици: награде на Међународној трибини композитора, годишње награде Удружења музичких уметника, награде Града Београда, Златног беочуга, годишње награде часописа Музика класика, Вукове награде и других. Интензивно наступа на домаћим и иностраним сценама.
Од 1992. године је стални диригент Симфонијског оркестра и Хора РТС са којима је извео велики број хорских, симфонијских и вокално симфонијских остварења светске и домаће баштине, од којих значајан број чине премијерна извођења. Највећи број тих концерата снимљен је за радио и ТВ, а они су и основа обимне Суђићеве дискографије.
Сарађивао је од 1989. године и са Београдском филхармонијом и са тим ансамблом у својству сталног госта диригента био на турнеји у Кини, наступао на БЕМУС-у и дириговао бројним концертима на којима су, поред осталих, свирали и Најџел Кенеди и Максим Венгеров. Круну те сарадње представља ЦД са делима Сергеја Рахмањинова.
Оперском дириговању посветио се 1993. године,
водећи ансамбл Опере Народног позоришта у Београду, а у сезони 1999/2000. био
је његов шеф-диригент. Генерални музички директор Опере био је 2004/2005. У
своју богату биографију убележио је многа извођења стандардног балетског и
оперског репертоара, док се, међу гостовањима, издваја наступ на Атинском
фестивалу 1998. године (Кармен).
Маестро Бојан Суђић постаје
гост-диригент Краљевске опере у Стокхолму 1998. године, да би се та сарадња
продубила и довела га на место резиденцијалног диригента 2000. године. Са овим
ансамблом остварио је више од 150 оперских и балетских представа, а врхунац
заједничког рада уз остварених 10 премијера представљао је и наступ на
фестивалу у Висбадену 2003. године (Лабудово
језеро). Плодну сарадњу остварио је и са ансамблом Хелсиншке националне
опере. Био је гост-диригент преко 40 оркестара у региону и свету, између којих
се налазе и Симфонијски оркестар РТВ Словеније из Љубљане, Црногорски
симфонијски оркестар, Загребачки симфоничари РТЗ, Загребачка филхармонија и
Ријечка филхармонија (Хрватска),
Македонска филхармонија из Скопља, Симфонијски Радио оркестар из
Софије и Пловдивска филхармонија
(Бугарска), Будимпештански симфонијски оркестар (Мађарска), Римски симфонијски
оркестар (Италија), Каринтски симфонијски оркестар из Клагенфурта (Аустрија),
Новосибирска филхармонија, Московски камерни оркестар и Симфонијски оркестар
"Капела" из Санкт Петерсбурга (Русија), Хелсиншка филхармонија,
Хелсиншка национална опера и Турку филхармонија (Финска), Симфонијски оркестар
из Одензеа (Данска), Краљевска опера у Стокхолму, Симфонијски оркестар из
Вестероса и Симфонијски оркестар из Умеа (Шведска), Симфонијски оркестар из
Порто Алегреа (Бразил), и Чилеански симфонијски оркестар из Сантиаго де Чилеа.
Од 2010. године интензивно сарађује са ОФУНАМ оркестром из Мексико ситија, са
којим 2016. године диригује и свечани концерт поводом 80 година постојања овог
ансамбла уз виолинисту Вадима Рјепина.
Маестро Бојан Суђић у улози професора води Симфонијски оркестар ФМУ од 2005. године. Под његовим диригентским вођством студенти ФМУ наступали су са запаженим успехом, свирајући захтевну партитуру Малерове 8. симфоније, Шостаковичеву 1. и 5. симфонију, Берлиозов, Вердијев и Моцартов реквијем, Шехерезаду Римског-Корсакова, Слике са изложбе Мусоргског, Бетовенове симфоније бр 3. и 5., Сибелиусову 2. симфонију, Моцартову симфонију бр. 39...
Наступајући са различитим ансамблима маестро Суђић остварује мисију представљања нових дела домаћих аутора и мање познатих или због комплексности ређе извођених остварења из светске историјске баштине. Од поновног доласка у РТС на место уметничког директора и шефа диригента 2005. године, маестро Бојан Суђић континуирано шири и репертоар Симфонијског оркестра и Хора РТС, добијајући признања музичке јавности за високи квалитет остварених концерата и снимака.
"Основа Суђићеве уметности је спој изразите музикалности и префињеног, ауторитативног и прецизног диригентског геста. Уз познавање обимне литературе и одговоран однос према партитури, солистима и ансамблу са којим ради, Суђић музику ваја као властити креативни чин. У том подухвату сасвим је специфичан управо постигнути сложени баланс између инспирације и занатске вештине, изражајности и дејствености, високе мотивисаности и рационалне контроле свих параметара извођења."(2)
„Он је природни таленат са изузетним стилом и са једном од најлепших техника коју сам икада видео."(3)
(1) Проф. др. Соња Маринковић, ФМУ у Београду
(2) Зорица Премате, музиколог, Радио Београд
(3) Матс Лиљерос, Хувудстадтсбладет, Хелсинки
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар