Читај ми!

Промоција књиге РТС „Александар Ђорђевић: Увек испочетка"

Са читаоцима, у више од 15 сати разговора које је забележила и приредила театролог Драгана Бошковић, редитељ Ђорђевић из личног угла дели историјске моменте и закулисне радње српског и југословенског позоришта од 1950-их, Телевизије Београд од 1960-их година и српске и југословенске културне сцене

У оквиру 45. Фестивала филмског сценарија у Врњачкој Бањи, 15. августа, у Народној библиотеци „Др Душан Радић" догодила се промоција РТС-ове књиге о великом српском редитељу АлександруЂорђевићу. Књигу је приредила Драгана Бошковић, театролог. Књижевно вече водила је Марија Ана Симоновић, а о Александру Ђорђевићу говорили су: Злата Нуманагић, глумица, Радослав Зеленовић, дугогодишњи директор Југословенске кинотеке, Драгана Бошковић, ауторка књиге и Биљана Бошњак Драгановић, уредница књиге.

Александар Ђорђевић је сведок „првог века" Телевизије Београд, не само њеног играног програма, већ и осталих популарних жанрова. Мењајући стално медиј, изразио се и у области позоришта, филма, радија. Добитник је многих награда и признања, чак и награде за режију у Холивуду, урадио је 11 великих ТВ серија, стотинак драма, две стотине позоришних представа широм земље и у иностранству. Предавао је предмет Филмска режија на Факултету драмских уметности.

О првом сусрету, и каснијој сарадњи са Александром Ђорђевићем говорила је Злата Нуманагић.
- Када сам имала десет година, од тридесетак девојчица, изабрана сам баш ја. Зашто и како, никада га нисам питала, нити ми је он о томе говорио. Током мог глумачком пута, ту и тамо бих чула од његових блиских и сталних сарадника да је о том сусрету и те како причао... То је почетак дугогодишње срадње и веома кратког пријатељства. У време када сам одрасла, довољно да можемо да пријатељујемо, имали смо више дивних разговора, од којих су неки постали моја водиља кроз професију и живот, заувек, прича Злата Нуманагић.

Са читаоцима, у више од 15 сати разговора које је забележила и приредила театролог Драгана Бошковић, редитељ Ђорђевић из личног угла дели историјске моменте и закулисне радње српског и југословенског позоришта од 1950-их, Телевизије Београд од 1960-их година и српске и југословенске културне сцене.
Из његових прича сазнајемо детаље о избору Никице Мариновић за Мис Југославије, шта се дешавало на првој Гитаријади, о Чивијади, прислушкивању полиције и Бранку Ћопићу, доласку Саре Вон у Београд, Звездином поразу, каменовању аутобуса и плакању играча у авиону после фудбалске утакмице Панатинаикос - Црвена звезда 1971. године, како представници шест република и две покрајине гласају за добитника „Златне арене" у Пули, какав је осећај победити Кирка и Мајкла Дагласа у тенису...

О раду са Александром Ђорђевићем писало је у књизи више од 30 глумаца, редитеља и критичара, међу којима су: Љубиша Самарџић, Војислав Брајовић, Гордан Михић, Љубомир Убавкић Пендула, Марко Николић, Злата Нуманагић, Светлана Бојковић, Борис Миљковић, Бранислава Џунов, Божидар Зечевић, Горан Марковић, Синиша Павић...

Аутобиографија и монографија „Александар Ђорђевић: Увек испочетка" кроз сећања редитеља култних остварења - „Отписани", „Врућ ветар", „Балкан експрес 2", „Бољи живот"..., представља историју, не само телевизије већ и државе, друштва и културе.


Извор: 45. Фестивал филмског сценарија, 16. август 2021.
Аутор: Мила Васојевић
Фото: Марко Црноглавац

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво