Одржава се од 25. априла до 5. маја

Чари даривања Ружице Бебе Павловић

У Галерији РТС-а је представљена изложба једне од најугледнијих сликарки српске уметничке сцене Ружице Бебе Павловић.

Чари даривања Ружице Бебе Павловић Чари даривања Ружице Бебе Павловић

У центру изложбе под називом „Чари даривања", налази се 60 цртежа које Беба Павловић дарује у хуманитарне сврхе Универзитетској дечјој клиници у Београду, Тиршова 10. У ту част јој је приређена и мала ретроспективна изложба која, осим већ поменутих цртежа, представља Бебине радове у уљу, аквареле и цртеже, настале током њеног вишедеценијског плодоносног стваралаштва. Аутор изложбе је Никола. Кусовац, историчар уметности.

Ружица Беба Павловић рођена је у Београду ,1927. године. Још у раном детињству почела је да показује интересовање за уметност. Као скојевка учествовала је на Сремском фронту. Дипломирала је 1967. године на Академији ликовне уметности, у класи Зорана Петровића. Члан је УЛУС-а и Друштва „Лада". У периоду од 1959. до 1998 . године приредила је 23 самосталне изложбе и учествовала на више од 200 групних изложби. Њене слике налазе се у приватним и државним колекцијама у земљи и иностранству.

Добитник је Медаље заслуга за народ 1967. године, Медаље Владимира Путина поводом обележавања седамдесетогодишњице ослобођења Београда и великог броја захвалница за поклоњене радове у добротврне сврхе.

О њеном раду писали су многи зналци из земље и иностранства.

Павле Васић је 1969. године у Политици написао да Ружица Беба Павловић поседује лепу колористичку осећајност, која у појединим сликама / на пример, у нијансама љубичастог / долази до несумњивог рафинмана.

Миоград Коларић , 1975. године, истакао је: „Цео сликарски поступак Ружице Бебе Павловић има ту неку чар почетка, чар осећања у настајању, заноса пред новим, чар форме која се тек издваја из једног имагинарног поретка виђених ствари. Зато су сва њена платна у једном непрекинутом стању раста, у радозналој отворености материје, у сталном обнављању палате, без оне докончаности која њиховој лепоти и њиховој уметничкој зрелости може да оспори креативност".

Алекса Челебоновић, 1984. године написао је да Беба Павловић уводи у своје слике и логику оријенталних минијатура, где је наглашавање димензије распоређено према значају ствари у причи. Она се, несумњиво, служи и фотографијом, па се у таквим приликама може добро пратити систем деформације, у скретању пажње са оптичких чињеница на психолошке и са чврстих телесних структура на етеричне , лебдеће и јединствене, као да се личности модела концентришу у главама, а затим растачу и преко тела спајају са околином".

Драгослав Срејовић, 1996. године: Сликарски Ружица Беба Павловић постиже суштину  свога доследно ликовног мишљења скраћењем фигуре и њеним одвајањем од подлоге. Та подлога је најчешће зелена, боја снова и хармоније, како називом циклуса указује и сама сликарка. Зелени свет у коме пребивају њене лебдеће фигуре, каткада дариване и крилима, у ренесансној је измаглици настањеној цветовима, дрвећем, свакаквом вегетацијом, а често и другим фигурама. Као да се сликар сновима преселио из XX века у кватроченто.Ликови су наши, то су вечне зелене висине Сирогојна, анђели су то наше вечности, али као свака вечност је свеобухватна и не зна за границе ни времена ни простора".

Овде можете погледати/преузети лифлет изложбе

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње