Повежимо се знањем - како српска школа на Малти чува идентитет најмлађих

Министар без портфеља задужен да прати стања, предлаже мера и учествује у координацији активности у области односа Републике Србије са дијаспором, Ђорђе Милићевић, посетио је српску допунску школу на Малти у оквиру пројекта „Повежимо се знањем“.

Том приликом, министар је истакао да српске допунске школе у иностранству имају изузетно важну мисију — да чувају и преносе српски језик, културу и национални идентитет најмлађима. Он је нагласио да нас пројекат „Повежимо се знањем“ подсећа колико је важно да останемо јединствени и одговорни према својој држави, без обзира на то где живимо.

Министар Милићевић је деци уручио књиге на ћирилици, лаптопове и пројектор, истичући да је воља и посвећеност родитеља да њихова деца уче матерњи језик у иностранству од немерљивог значаја за очување националног идентитета.

Кроз сценски наступ под називом „Проговори да видим ко си“, деца су имала прилику да осете дух заједништва, културу сећања и да се, кроз уметнички израз, ближе упознају са својом отаџбином, њеном историјом и културом.

„Кроз различите пројекте трудимо се да српску културу представимо на занимљив, савремен и динамичан начин. Желимо да негујете свој матерњи језик, јер се управо на том темељу гради здрав национални идентитет. Само кроз упознавање себе и других можемо истински упознати и свет који нас окружује“, поручио је министар Милићевић у разговору са децом и родитељима.

Српска допунска школа на Малти представља један од светлијих примера како се знањем стиже далеко, како се с поштовањем негују сопствена традиција и култура и како се, са снажним осећајем припадности, гледа ка матици.

 Посета цркви Парохије Светог апостола Павла

Министар Ђорђе Милићевић је у оквиру своје званичне посете Републици Малти, посетио и цркву Парохије Светог апостола Павла и Светог Николе и разговарао са представницима српских удружења и организација.

Сваки сусрет са нашим људима који живе и раде изван своје земље је конструктиван и пријатељски, са пуно обостраног разумевања и уважавања. Они, као и ми, знамо своје место у друштву: они разумеју и прате дешавања у својој матици, ми се трудимо да помогнемо и будемо присутни изван своје земље, рекао је министар Милићевић и додао да га посебно радује жеља српског народа у дијаспори да Србију на најбољи начин представе земљи у којој живе.

Успеси Срба на Малти су и наши успеси, али, њихови проблеми су, такође, наши проблеми. Имамо обавезу да саслушамо и помогнемо, као и да се радујемо сваком успеху који остваре, у било ком сегменту друштва, нагласио је министар Ђорђе Милићевић.

Срби у свету су препознати као народ који се држи заједно, то доказује и српска заједница на Малти, рекао је министар Милићевић и додао да знање, култура, језик и црква чине четири јака стуба на којима почивају српски интереси изван своје матице.

Ако су нам ови стубови јаки, јака је и наша Србија, нагласио је министар Милићевић и додао да слика коју Срби шаљу из Малте је доказ да се може успети и живети, али и рачунати на своју Србију која је увек ту да помогне саветом и делом, истакао је министар Милићевић у разговору са српским народом након литургије у цркви Парохија Светог апостола Павла и Светог Николе.

Малта је земља у којој су Срби успели да изграде своје храмове хуманости, места за окупљања и разговор. Успели смо да, поштујући туђу земљу, изградимо своје место које је препознато и које се поштује. Српска куртура и историја се поштују свуда у свету, за то су добрим делом заслужни Срби који живе изван матице, закључио је министар Ђорђе Милићевић.

уторак, 16. децембар 2025.
0° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом