Српски кутак на далеком северу Сибира

У Јамалско-ненецком аутономном округу, на далеком северу Сибира, формирана је збирка књига о Србији и Србима захваљујући донацији Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат. Претходно је у Београду формирана збирка Јамала, а управо је у Београд стигло стотину књига о овом сибирском региону, као и мноштво предмета, створивши ретку колекцију у светским оквирима о овом арктичком региону који је светски значајан због богатих налазишта нафте и гаса.

Сарадња је започета посетом гувернера Јамала Адлигату прошле године, која је настављена посетом Виктора Лазића, адвоката и почасног председника Адлигата. Најновију донацију је у Адлигату уручила Лиана Хаирулина, заменица руководиоца канцеларије Јамалске области.

Сарадња са руским регионима успостављена је захваљујући несебичном и посвећеном ангажовању Наталије Клишенкове, аташеа за културу Руске амбасаде. Овом приликом Удружење Адлигат је уручило посебну награду – плакету захвалности Наталији Клишенковој „за подршку култури у најтежим временима, за развијање пријатељства међу народима".

Јамал – регион велики као девет Србија којим тече славна река Об, чије су обале на најширем месту једна од друге удаљене чак 90 километара, један је од најбогатијих руских региона и седиште Гаспрома. Народна библиотека Јамала из престонице региона, једног од највећих арктичких градова, Салехарда, остварила је сарадњу са Адлигатом и овом приликом послала стотинак књига на поклон. Претходно је Адлигат послао донацију стотину књига о Србији и српске класичне књижевности овој библиотеци, како би се формирао српски кутак.

„Путовао сам две године по Русији и обишао 63 региона. Тамо је свака провинција као што је другде држава – толико је сваки регион богат историјом, културом, природним лепотама, али су ти региони пространији него многе државе", изјавио је Виктор Лазић и истакао да овај пројекат не би био реализован без значајне подршке аташеа за културу амбасаде Руске Федерације, Наталије Клишенкове.

„Госпођа Клишенкова је више од аташеа за културу. Она је пример и узор како дипломата може и треба да ради. Сарађивали смо са више од стотину аташеа за културу у претходне две деценије – никада нисмо радили са особом која је посвећенија свом послу, увек приступачна, искрена и добронамерна. Једну важну изложбу смо заједно сређивали у поноћ. Такав однос према сарадницима, партнерима, раду, култури, такво разумевање и жртвовање за праве вредности, то је нешто што ћемо памтити", изјавио је Виктор Лазић, почасни председник Адлигата.

Захваљујући госпођи Клишенковој, и наравно, уз подршку других сарадника у амбасади, Адлигат је реализовао више десетина посета руских културних делатника, дипломата и друштвених радника.

Прошле године је Адлигат приказао изложбу поводом 80. година ослобођења Београда која је отворена у Председништву на Андрићевом венцу када је јавности по први пут приказана ретка ратна штампа, периодика и до тад непознате фотографије руских ослободилаца. Део изложбе био је посвећен и јунацима из Јамала – Григорију Калибабову, јамалском борцу који је погинуо ослобађајући Београд 1944. године на дан ослобођења, 20. октобра, и о Николају Шакурову, ветерану којег је Лазић имао прилике да упозна током боравка у Салехарду.

У Збирци Јамала у Музеју књиге и путовања већ се налазе многа чудеса: гувернер Јамала је поклонио порцеланског белог медведа којег је направила једна од најбољих фабрика порцелана на свету из Ст. Петербурга, која се овим послом бави од 18. века; ту су аутентичне народне ношње Ханти народа, такође поклон који је стигао из далеког Сибира. У збирци се могу видети предмети начињени од костију мамута али и шах од костију ирваса, књиге са потписима значајних писаца, као и Александре Горјачкине, једне од најбољих шахисткиња планете.

Тако су повезана два удаљена краја света – Србија и далеки Јамал, где се од недавно у одређеним школама чак учи српски језик.

Посетиоци Адлигатовог Музеја књиге и путовања ће од следеће недеље у сталној поставци моћи да погледају јамалску збирку.

петак, 23. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом