"Седмица" - три деценије успеха

Субота, 17. мај, у Франкфурту на Мајни биће велики дан са српску уметност и књижевност у расејању. Удружење писаца из српског расејања “Седмица” обележава 30 година постојања.

На прослави ће о значају удружења, које окупља педесет писаца света, говорити председник Александар Саша Јовановић, а академик Матија Бећковић извешће своје "Вече са Матијом".

Угледни књижевници и институције биће награђени за свој уметнички рад. Одликовања су спремна за Удружење књижевника Србије, Књижевна заједница Сремска Митровица, Књижевно друштво “КиМ”, Генерални конзулат Р. Србије у Франкфурту, СПЦ у Франкфурту, Франкфуртске "Вести", Централни Савет Срба у Хессену, Српски културни центар Офенбах, Град Франкфурт, др Maschner Stiftung, расејање инфо.

Посебно ће бити награђени дугогодишњи председник Љубиша Симић, који данас живи и ради у Русији, као и писци Костадинка Ђорђевска, Драгица Schroder, Миодраг Мики Миленковић, Здравко Митровић, Даница Дана Додић, Светлана Матић, Славица Мастикоса, Славко Тодић, Јелена Ћирић, Шимо Ешић. Из Беча на прославу долазе Светлана Матић, председница друштва "Вилхелмина Мина Караџић" и др Вјера Рашковић Зец са новим књигама о Милеви Ајштајн и књигом "Пад Крајине".

Када је током 1995. године у Франкфурту формирано  Удружење писаца “Седмица”, чији је први председник био наставник Милутин Алимпијевић, а потпредседник Александар Саша Обрадовић, ово друштво имало је двадесетак чланова. Основано је да буде оаза српске поезије и писмености у расејању, чувар српског језика и културе, кућа младих и старијих писаца, јавна сцена за представљање дела наших аутора из дијаспоре и спона са отаџбином.

За израстање “Седмице” у европску институцију културе најзаслужнији је дугогодишњи председник Љубиша Симић, који је водио удружење последњих деценија. Симић (Туларе 1970), је српски активиста, песник и писац химне српске дијаспоре “Тамо и вамо”. У монографији посвећеној 25 години рада “Седмице” написао је:

„Сви који пишу на свом језику и сви који читамо, не треба клонути духом, већ издржати на судбинској стази књижевног позива, негујући српски језик као највећу светињу за млађе генерације“.

У тој мисији културе, образовања и уметности “Седмица” је међу најбољима у српској дијаспори.  Одржава већ традиционалне Мајске сусрете писаца из дијаспоре и Србије у Франкфурту и Октобарске сусрете писаца на Сајму књига у Франкфурту и Сајму књига у Београду.

Удружење је почетком 21. миленијума имало око стотину чланова, активних књижевника и песника из свих земаља Европе, Америке, отаџбине и далеке Аустралије. Данас, како каже актуелни председник књижевник Александар Саша Јовановић, “Седмица” има педесет чланова. Највише чланова, писаца, песника, уметника је из немачких градова Франкфурта, Штутагрта, Минхена, Нирнберга, Хилдена, али и из Цириха, Беча, Париза, Београда, Косовске Митровице...

Председник удружења Александар Саша Јовановић рођен1970. у Београду. Од 1996. године живи и ствара у Франкфурту. Члан је Удружења књижевника Србије. Објавио је самосталне збирке “Обрачун са собом” (2007), “Антологија бола” (2010), као и превод на немачки језик “Anthologie des Schmerzes”. И књигу “Моји пријатељи песници”. Песме и приче су му објављиване, осим на српском, и на македонском, немачком и лужичко - српском језику у књижевним часописима и алманасима. Књиге су му до сада промовисане на сајмовима књига у Београду, Франкфурту, Лајпцигу и Лондону, као и у емисијама из културе и страним радио станицама. Добитник је више награда.

""Удружење "Седмица" расписује Мајски књижевни конкурс и додељује у Мајској песничкој ноћи награде Златни Орфеј, Сребрни Орфеј , Бронзани Орфеј и Бамби Орфеј за стваралаштво за децу. Организује Мајске сусрете писаца из дијаспоре и Октобарске сусрете писаца дијаспоре и матице, учешће на Сајму књига у Франкфурту и у Београду. Такође, представља дела својих чланова на песничким вечерима, приређује Зборнике писаца са њиховим делима и биографијама, издаје посебна дела (двојезична књига “Призма живота” коју је приредила Драгица Шредер, књижевница и преводилац из Хилдена), врши промоције аутора из матице...", говори о активностима удружења њен председник Јовановић.

У српском расејању постоји око 800 наших књижевника, писаца романа, публицистике, прича и песама. Аутори писане речи имају десетај својих удружења широм света, али је “Седмица” најактивнија. Удружење “Седмица” признаје рад и аутора који нису његови чланови, али јесу симпатизери. Његови почасни чланови били су, између осталих,Радомир Андрић, бивши председник Удружења књижевника Србије, Новица Соврљић, председник Друштва писаца КиМ, Славица Мастикоса, координатор Седмице у Београду, Милорад – Мики Миленковић, један од оснивача удружења и књижевници, писци др Марко Лопушина, Перо Марчета и др Добривоје Бошковић. Они су се придружили Нади Рат, проф. Душану Вујчићу, Живку Аврамовићу, Бранку Влаховићу, Шиме Ешићу и Барбари Хефелд који су већ почасни чланови УП Седмица.

Последњих година чланови “Седмице” објавили су 20 књига. А само удружење објавило је пет капиталних дела - Зборник "Седмица на Морави" (настао после последњег каравана "Коренима у походе"). Зборнике "Седмица на Ибру" и "Седмица на Нишави", као и монографију поводом 25-годишњице постојања “Седмице”.

"Удружење је књижевна заједница Удружења књижевника Србије. Сарађује са УКС, Удружењем писаца БиХ, СПЦ, Амбасадом и Генералним конзулатом Р. Србије у Немачкој, српским и иностраним писцима и гостује у отаџбини и државама широм Европе. Покретач је многих хуманитарних активности помоћи угроженом народу, опремања школа и библиотека, (“Деци и народу Космета”), сарадње са децом писцима", каже председник Александар Саша Јовановић, који се последњих неколика година, осим писањем, бави се и организацијом гостовања позоришних ансамбала из Београда у Франкфурту.

Јовановић подсећа да је “Седмица” добитник је Повеље “Арсеније Чарнојевић”, 2006, Златне значке КПЗС, Грамате СПЦ и признања “Дани поштовања” са Међународног фестивала културе у Франкфурту 2010. године”, као и Светосавске награде за 2018. годину и многих других признања.

 

 

 

 

 

 

 

петак, 16. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом