У Новом Саду отворена изложба о Милици Стојадиновић Српкињи
У галерији ИК Прометеј, у Новом Саду, у понедељак 3. фебруара 2025. године, званично је отворена изложба посвећена Милици Стојадиновић Српкињи, по истоименој књизи ауторке Светлане Матић из Беча, коју ће заинтересовани моћи да виде до краја фебруара. О књизи "Трагови бечких Срба" говорили су Зоран Колунџија и аутори др Марко Лопушина и проф. Светлана Матић.
Главни и одговорни уредник ИК Прометеј, Зоран Колунџија, захвалио се посетиоцима на доласку. Аутори су говорили о садржају књиге и свим значајним дестинацијама које су у њој заступљене, а које би сваки посетилац требало да види, када дође у Беч.
Светлана Матић је истакла да у алпској престоници данас живи око 200 хиљада Срба, који су заједно са домаћинима уткани у све историјске и културне садржаје. Са правом кажемо да је по величини, Беч трећу по реду српски град, након Београда и Новог Сада, по броју становника.
Говоримо и о Вуковом Бечу, јер је реформатор српског језика у њему живео пола века, засновао своју породицу са Аном Краус и штампао своја најзначајнија дела. У том племенитом подухвату, подржавали су га и посећивали, између осталих: Његош, Бранко Радичевић, Милица Стојадиновић Српкиња, Ђура Даничић и многи други.
Мина Караџић је водила целокупну очеву коресподенцију са преко 300 значајних личности тог времена, преводила српске народне умотворине на немачки и тиме стварала мостове пријатељства и културе, а Милица Стојадиновић Српкиња је помагала Вуку у сакупљању песама, пословица и народних обичаја у Војводини. Мини је посветила две песме, а Вукова мезимица јој је поклонила и насликала портрет. Врдничка вила је волела свој завичај, написала Дневник, борила се за права жена, свирала гитару и била прва кантауторка на нашим просторима.
Панели изложбе, коју је дизајнирао Душан Борисављевић, прате њен животни пут од рођења, школовања, књижевног стваралаштва, па све до смрти.
Аустријски песник Аугуст Франкл јој је посветио књигу, у којој каже, да је за чуђење, како се српски народ односио према својој првој песмотворки, која је скончала у беди, јер се борила са егзистенцијалним проблемима до краја свог живота. Уз конструктивну дискусију и коктел, дружење је потрајало до касних вечерњих сати.
Коментари