Министар Ђорђе Милићевић одржао успешне састанке са званичницима Републике Грчке
Министар без портфеља задужен за координацију активности и мера у области односа Републике Србије са дијаспором, Ђорђе Милићевић, у Атини је 13. јануара одржао састанке са министром за миграције и азил Републике Грчке, Николаосом Панајотопулосом и замеником министра спољних послова задуженим за дијаспору, Јоргосом Коцирасом. Касније је у Амбасади Републике Србије у Атини присуствовао свечаности поводом обележавања Српске нове године.
Састанци су били изузетно успешни, а разговарало се о јачању сарадње између Србије и Грчке. Посебна пажња посвећена је положају српске заједнице у Грчкој и грчке заједнице у Србији, могућностима за њихово додатно унапређење, као и размени искустава које Грчка примењује у раду са својом бројном дијаспором широм света.
Министар Милићевић је изразио искрену захвалност Грчкој на континуираној подршци Србији по питању једнострано проглашене независности Косова и Метохије. Изразио је уверење да ће Грчка и у будућности наставити да заступа такав принципијелан став, који је у складу са међународним правом и очувањем територијалног интегритета Србије.
Током разговора, министар Милићевић је упознао грчке званичнике са актуелном ситуацијом на Косову и Метохији, укључујући све веће притиске и терор који премијер привремених институција у Приштини, Аљбин Курти, спроводи над српским народом у нашој јужној покрајини.
Посебан акценат стављен је на унапређење економске сарадње између Србије и Грчке. Министар Милићевић је говорио о стратешком значају пројекта Expo 2027 за нашу земљу, и изразио очекивања учешћа пријатељске Грчке на највишем нивоу.
Министар Милићевић је истакао да Грчка није само поуздан партнер, већ искрен и дугогодишњи пријатељ Србије и земља у непосредном окружењу. „Грчка и Србија су повезане заједничком историјом, братством у православљу и подршком у најтежим тренуцима. Од Првог светског рата, када је наша војска нашла уточиште у Грчкој, до савремених односа, Грчка је увек била уз Србију,“ рекао је министар.
Ова радна посета је још једном потврдила снажну везу између Србије и Грчке и поставила темеље за још тешњу сарадњу у будућности.
Са нашим сународницима
Министар без портфеља задужен за координацију активности и мера у области односа Републике Србије са дијаспором, Ђорђе Милићевић, јуче је у Амбасади Републике Србије у Атини присуствовао свечаности поводом обележавања Српске нове године. Том приликом је са нашим сународницима који живе у Грчкој поделио радост овог празника и послао поруку јединства и заједништва.
Министар Милићевић је изразио захвалност његовој екселенцији амбасадору Николи Недељковићу и запосленима у амбасади на организацији овог значајног догађаја, истичући да је Србија одлучна у намери да важне датуме за српски народ и државу обележава како у Србији, тако и са сународницима широм света. Он је нагласио да оваква окупљања симболизују снагу јединства српског народа.
“Важни датуми за Републику Србију и српски народ заслужују да буду обележени где год наш народ живи. Србија је увек била јака онолико колико је јединствена, а овај догађај показује нашу опредељеност да заједно градимо чврсте везе између матице и дијаспоре,” истакао је министар Милићевић.
Он је додао да су овакви сусрети прилика за боље разумевање потреба српске заједнице у Грчкој, као и за јачање сарадње између државе Србије и њених грађана у иностранству.
Амбасадор Никола Недељковић подсетио је да је ово још један у низу догађаја које је амбасада организовала за наше сународнике, укључујући окупљање 350 малишана на почетку школске године. Недељковић је истакао да је амбасада дом свих Срба у Грчкој и да је њихова улога од кључног значаја за јачање односа између Србије и Грчке.
Свечаност је обележена и симболичним чином доношења маслине са Хиландара и аутохтоне шљиве Ранке из Србије, које ће бити засађене у дворишту амбасаде, као симбол трајног повезивања српског и грчког народа.
Овај догађај је још једном потврдио важност окупљања српског народа, очувања традиције и културе, као и снагу јединства које је кључ за будућност Србије и њених грађана.
Коментари