Савез Срба Француске одао пошту палим војницима у Великом рату на војном гробљу Тије код Париза
Са српског војног гробља у Тијеу код Париза поручено свима а посебно присутним Французима да вођени истим циљем који се зове победа другог пута није било.
Веома свечано, поносно, уз парастос, одавање поште и сећање на све страдале Србе и њихове савезнике у Великом рату, заједно са својим пријатељима представницима француских власти чланови Савеза Срба Француске су суботу 9. новембра обележили Дан сећана на све пале српске хероје Првог светског рата а посебно на оне који почивају на Српском војној гробљу у Тијеу (крај Париза).
Протојереј-ставрофор Славиша Шањић из Париза је уз благослов епископа западноевропског и париског Јустина служио парастос, а сви присутни су се заједно помолили. На овој манифестацији су присуствовали чланови Европског парламента, француских локалних власти, градоначелник л Буржеа, заменица градоначелника Бондија, Амбасаде Босне и Херцеговине у Паризу, комесар Пламена испод Тријумфалне капије са својим барјактарима, представници савезничких војски, српског расејања, чланови, управа Савеза… Међу њима и Ђорђе Стојанац, праунук Живојина Мишића и потпредседник Друштва за неговање традиција ослободилачких ратова Србије до 1918. године.
Поздравни говор на француском је држао председник Савеза Срба Француске Давид Јаковљевић а на српском председница удружења Спој-Connexion Биљана Филиповић. Они су нагласили да су на том месту како би заједно обележили догађај који је један од стубова пријатељства међу српско-француским нацијама. „Победа у Првом светском рату и примирје из 1918. године, су резултати напора наших предака, њихових снага и проливене крви. Они су дали своје животе да бисмо ми данас имали слободу. Поздравимо братство свих снага које се борило против непријатеља. Овде на париском гробљу Тије, у војној алеји посвећеној српској војсци почива 738 бораца из Великог рата и 10 бораца из Другог светског рата који су раме уз раме дали своје животе заједно са француском војском. Вођени истим циљем, који се зове победа – јер другог пута није било, са вером у Бога и задатком према отаџбини они су нам оставили поруку која је присутна још данас међу нама – а то је да негујемо заједно сећање и принципе који су симболи ових жртава. Нека нам то буде позив да никада не одустанемо од борбе за Косово и Метохију, за нас народ и за наше светиње”.
Организатори ове манифетастације су се захвалили Француској а посебно Французима тога доба, који су подржали наш српски народ и који то раде и данас конкретним и видљивим акцијама за наш интегритет за неговање наших традиција и очување братства.
„Желимо сви скупа ако је то могуће да сачувамо наш народ од искушења које доживљавамо кроз нове хибридне ратове. Будимо поносни на ово јединствено јуче које и данас повезује наше народе кроз њихова пријатељства. И то сто смо данас овде а не 11. новембра када ћемо поносно стајати поред наших пријатеља Француза који обележавају Дан победе у својим општинама је доказ да сећање и захвалност немају ни време ни место већ исписану историју. Будимо поносни на наше српске хероје и на српско- француско пријатељство. Живели заувек наши српски хероји! Востани Сербије! Догодине у Призрену!”, истакао је Јаковљевић.
Поред њих присутне је поздравио и некадашњи посланик у Европском парламенту Жан Лан Лакапел (данас координатор група у парламенту). Он је подсетио на јаку улогу Србије у Првом светском рату и у победу и подвукао да српско-француско пријатељство не сме ниједна политика да руши.
Касније се на друштвеним мрежама уз постављање слике са Српског војничког гробља захвалио председнику Савеза на позиву уз коментар „да је веома срећан што је био на Тијеу и што су се сви заједно присетили колико су били поносни на српски народ, његове старешине који су дали животе у периоду од 1914-1918. и који су бранили и Француску и слободу”. Савез Срба Француске одао пошту палим војницима у Великом рату на војном гробљу Тије код Париза дали животе у периоду од 1914.-1918. и који су бранили и Француску и слободу”.
На српском војном гробљу у Тијеу био је и Жан Батист Борсал градоначелник града л Буржеа са члановима градског већа, затим заменица градоначелника Боднија Кати Жанковски. Комесар Пламена испод Тријумфалне капије Филип Рење (иначе велики пријатељ Срба) је са својим барјактарима као и нашим водио цео програм око постављања, ношења, подизања и спустања застава, затим програм око полагања венаца и одавања почасти.
Интониране су и француска и српска химна, опеване песме Тамо далеко и Ово је Србија. Део играча КУД Младост из Париза је било обучено у народне ношње.
„Сваки пут када дођем на ово наше гробље се помолим и обратим нашим војницима има нас, опростите нам што нисмо вас достојни, у нашим мислима сте заувек, поруку смо вашу чули, храброст вашу немамо. Биће боље обећавам вам да се нисте борили за џабе. Опростите нам. У име Оца и Сина и Светога Духа амин!”, додао је Јаковљевић.
Јаковљевић се у име Савеза Срба Француске захвалио свима на доласку, помоћи око реализације ове манифестације, учествовању у програму и одавању поште. Он увек истиче пример париског носача заставе испод Тријумфалне капије, који има 89 година и који радо долази и на Видовдан и на Дан победе и на све комеморације посвећене српском народу и који је поново био пресрећан што је могао да буде са својим пријатељским народом у суботу.
По завршетку програма уследило је послужење заслугом организатора, као и ресторана Царичин град, Југославија грил и Душана Иванишевића.
Достојно предака и свих који почивају на српском војном гробљу представници Савеза су се захвалили свима на доласку, одавању поште и молитви за спасење свих који су пали у борби за наше боље сутра. Присутно је било стотинак особа.
Коментари