"Београдски читач" и на Флориди окупља заљубљенике у писану реч из целог света

Скулптура „Београдски читач“ у граду Каселбери на Флориди, недалеко од Орланда, постала је важно место окупљана посебно на Светски дан књиге, а што је и једна од бројних прилика за представљање српског књижевног и културног блага у САД.

Скулптура је постављена захваљујући декану пословног Универзитета Херзинг, професорки др Гордани Пешаковић која подсећа да је „Београдски читач“ пројекат покренут у Београду 2014. године, а који је брзо након тога прешао Атлантик и трајно се настанио у Конкорд парку - културном и уметничком језгру Каселберија у којем се налази још 11 инсталација реномираних уметника који стварају у САД, а рођени су у различитим деловима света.

"Као декан Универзитета Херзинг у Орланду у бројним разговорима са руководством Скупштине града Каслбери и уметничком директорком Арт Хоусе Линдом Мур успела сам да добијем подршку и да наш читач стигне на Флориду", рекла је Пешаковић која је и гостујући професор на универзитетима у Кини, Тајвану, Вијетнаму, Узбекистану, Тајланду, Киргизстану, Аргентини, Чилеу и Србији.

Након постављања прве скулптуре на Врачару, у Каселберију је октобра 2016. године одржана свечаност у Градској кући поводом доласка скулптуре вајара Милоша Шарића, рекла је декан и подсетила да је датум свечаности изабран симболично у знак сећања на 14. октобар 1881 - 135 година од потписивања првог трговинског и конзуларног споразума САД и Србије, која је међу првима у свету званично признала САД.

Свечаности су присуствовали и градоначелница Каселберија Шарлине Гленси, посланик Бил Хафорд и градски менаџер, свештеник српске цркве Свете Петке у Лонгвуду Љубиша Брњош, као и бројни парохијани, студенти и професори Универзитета Херзинг.

Пешаковић додаје да је због урагана Метјуа скулпутра откивена 2017. године.

"Био је то празник за љубитеље скулптуре, а међу њима једна је посебно блистала испред Градске куће са погледом на језеро - наш читач", казала је она и додала да је већ наредне године на Светски Дан књиге градоначелница испред „Београдског читача“ прочитала Прокламацију на основу које се управо на том месту сваког 23. априла обележава Светски дан књиге.

Пешаковић, захваљујући чијој је иницијативи усвојена Прокламација, каже да је прва прослава дана књиге била незаборавна и да је директан пренос на друштвеним мрежама трајао сатима.

"Учесници су имали између пет и 75 година, међу њима била су и деца из цркве Свете Петке која су на енглеском преносила благо српске књижевности и културе", навела је декан која је, као аутор више књижевних дела и бројних путописа чији је део објављиван у дневном листу Политика, редован учесник свих окупљања.

У обележавању светског Дана књиге испред „Београдског читача“, редовни учесници су житељи Орланда и Каселберија, као и ђаци South Seminole Middle School, studenti Херзинг Универзитета и деца окупљена око цркве Свете Петке.

Виртуална прослава светског Дана књиге у време пандемије окупила је више од 100 учесника са свих страна света, од Азије, Европе, Африке, Аустралије, Јужне и Северне Америке.

Крајем 2022. организовани су и први сусрети писаца дијаспоре "У част „Београдског читача“ и српске књижевности”, на иницијативу Матице исељеника и Срба у региону. Била је то прилика и да Матица - наша најстарија организација која већ 75 година представља један од бастиона очувања културе, традиције и српског језика у дијаспори додели признања граду Каселберију, Хафорду и Мур, као захвалност за посвећеност око постављања наше скуптуре.

„Београдски читач“ недавно је био и место сусрета малих глумаца Српског драмског позоришта из Чикага, окупљених око цркве Светог Николе и њихових вршњака из Орланда и Клиервотера, где су при црквама Свете Петке и Светог Ђордђа у оквиру америчке турнеје извели представу "Ко се ‘задњи’ смеје” која је савремена прича проткана најсјајнијим чињеницама српско-америчке историје.

Пешаковић је подсетила да је први „Београдски читач“ постављен на Врачару на иницијативу коју је покренула са Горданом Влајић и Тањом Шикић, у присуству градоначелника Београда Синише Малог. Додала је да је циљ иницијативе да афирмише читање, разговоре о књигама као и да подстиче уметничко стваралаштво.

Реализацију пројекта на Флориди, финансијски и огранизационо, помогли су Скупштина града Каселберија, Ротари клуб, Херзинг Универзитет и парохијани цркве Света Петке у Лонгвуду. 

Проф. др Гордана Пешаковић је професор, песник, путописац и један од покретача пројекта „Београдски читач". Редовни је и гостујући професор у САД, Канади, Аргентини, Чилеу, Француској, Србији, Русији, Кини, Киргизији, Узбекистану, Тајвану и Тајланду. Објавила је велики број научних радова. Члан је Удружења књижевника Србије. Објавила је шест књига поезије и књигу путописа. Добитница је Златне значке, признања које додељује Културно-просветна заједница Србије и Благодарја, које додељује Удружење књижевника Србије. Живи на Флориди, у САД.

недеља, 08. септембар 2024.
24° C

Коментари

Juga
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Trudnoca
Бесплатна вантелесна оплодња и у Нишу
Pun mesec
Како Месец утиче на физичко и ментално здравље
Mirjana
Преминуо Игор Холодков
Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару