петак, 15.03.2024, 09:19 -> 09:28
Извор: Министарство културе Републике Србије
Отворен Павиљон Србије на првом Бијеналу уметности на Малти
На првом Бијеналу уметности на Малти, које се одржава од 11. марта до 31. маја ове године, отворен је 14. марта Павиљон Републике Србије, а нашу земљу представљају три уметника – сликари: Ивана Живић и Ђорђе Станојевић и вајар Миодраг Роган.
Тема првог Бијенала уметности у Валети, које се одржава под патронатом Унеска, јесте „Бело море маслињака“, а Република Србија једна је од земаља учесница која се представља у националном павиљону, у простору тврђаве Светога Елма изложбом „Ликовност и наслеђе: визуелни дијалог који носи поруку о потребама чувања и заштите“.
Помоћник министра културе за међународне односе и европске интеграције Станко Благојевић је, отварајући Павиљон Србије, пренео поруку потпредседнице Владе и министарке културе Маје Гојковић и нагласио значај представљања савремене уметности Републике Србије на најзначајнијим смотрама у свету.
„За Србију је ово важан културни догађај на међународном плану. Представљање савременог стваралашта на значајним међународним манифестацијама, и уметничке сцене у којој се огледа креативност, оригиналност, као и утканост традиције у наш осећај реалности, истовремено рефлектује посебност стила и универзалност израза и у културној политици Републике Србије заузима једно од најважнијих места“, рекао је Благојевић у име министарке културе и подсетио да је пoред Малте, Србија била присутна и на Бијеналу у Венецији, Квадријеналу у Прагу, Бијеналу дизајна у Лондону, Тријеналу у Милану и другим значајним манифестацијама.
Комесар и кустос изложбе Биљана Јотић, која је и директорка Музеја примењене уметности, истакла је да у самом почетку развијања новог бијенала уметности, Малта позива на теме историје, наслеђа, мултикултуралности, спајања времена и простора.
„Павиљон Републике Србије одговара концептом ликовна уметност и наслеђе: визуелни дијалог и просторна комуникација. У специфичном простору Fort St Elmo појављују се специфичне поетике Иване Живић, Ђорђа Станојевића и Миодрага Рогана. Три савремена израза, кроз помало заборављене ликовне медије, слике и скулптуре, повезују време и простор, а site specific поставка настала је у реакцији на архитектуру која је део наслеђа Малте. Овај помало романтичан концепт критички одговара на потребе трајања и очувања човека и природних процеса физичке реалности и бића у времену са префиксом „пост“ и паралелних реалности. Време и простор су недељиви, а уметност реагује сензибилитетом својственом човеку.“
Поред националних селекција, уметници из више од двадесет земаља представљају се и на бројним локацијама, широм Малте у оквиру тематских поставки.
Коментари