Читај ми!

"Стоглав" и "Новине србске" представљене у Конзулату Републике Србије у Бечу

На позив Аустријско-српског културног друштва „Вилхелмина Мина Караџић" у Бечу су, у просторијама Конзулата Републике Србије, представљени репринти „Новина србских", првих новина у Кнежевини Србији, које су се појавиле 17. јануара 1834. године у Крагујевцу и „Стоглава", који је ђакон Јоасаф написао 1743. године.

Ове два значајна фототипска издања, поклон су Народне библиотеке „Вук Караџић" из Крагујевца, библиотеци "Мина Караџић" у Бечу. Овом значајном културном манифестацијом, дат је допринос обележавању 210 година од појављивања „Новина сербских" у царствујућој Вијени.

Присутне је у име Амбасаде и Конзулата Републике Србије, поздравила Милица Вучковић, конзул, истичући задовољство што се овако значајна издања представљају јавности, захваљујући се Светлани Матић на конструктивној и доброј сарадњи у претходним годинама. Светлана Матић је конзулки Вучковић уручила Захвалницу у име Друштва за свесрдну подршку у организовању значајних културних манифестација.

Истовремено се захвалила присутнима на доласку, а посебно Анђели Огњановић, директорки Народне библиотеке „Вук Караџић" из Крагујевца и Гордани Вучковић, руководиоцу Завичајног фонда на поклону и уручила им Захвалнице за донацију књига.

Говорећи о „Стоглаву", истакла је да он представља „рукописну књигу моралних поука за свештенике, која је са старословенског преведена на модерни српски језик. Настала је у манастиру Беочин. Рукопис се састоји од три дела, при чему први од сто глава, говори о вери и о томе како треба да се понаша сваки хришћанин. Други део садржи граматичке текстове, а трећи сачињавају моралне поруке. Ово дело је преписано из руских књига. По првој верзији, написано је током 10. и 11. века у Русији."

„Када је реч о „Новинама србским", њих је уређивао Димитрије Давидовић у Крагујевцу, који је био престоница кнежевине Србије, а представљале су службени лист и имале обележје политичког гласила. Новине су покренуте са циљем да шире просвету и културу. Овај службени дневник Краљевине Србије излазио је од 1813. до 1821. године у Бечу и од 1916. до 1918. на Крфу. Новине су излазиле једном недељно, углавном суботом", закључила је Матићева.

Анђела Огњановић је присутне обавестила о историјату културне установе на чијем је челу и изразила задовољство што ће се сарадња наставити и у Крагујевцу, где ће изложба о Мини Караџић, бити свечано отворена 17. новембра 2023. године, у 19 сати, у просторијама библиотеке „Вук Караџић". Посебно се захвалила Душану Борисављевићу, члану УО Друштва на ангажовању у реализацији овог сусрета, као бившем колеги, који је као библиотекар и предано радио дуги низ година, пре доласка у Беч.

Гордана Вучковић је истакла да је Димитрије Давидовић, уредник „Новина србских" тираж новина, унапред продавао путем претплате, а имао је тежак задатак да у исто време задовољи и информише грађане и кнеза Милоша Обреновића. Подсетила је да је он творац Првог српског устава и да нажалост, о његовој смрти, новине које је покренуо и које је годинама водио, нису објавиле ни једну једину реч. Димитрије Давидовић, као први уредник новина, остаће упамћен као једна од најзначајнијих личности 20. века, која је информисла тадашње грађанство о политичким дешавањима у земљи и свету тога доба" закључила је Гордана.

Ова културна манифестација подржана је од стране Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Републике Србије, у оквиру пројекта „Подршка очувању културног идентитета српске заједнице у Аустрији."

субота, 23. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње