Читај ми!

И злато и бронза са светског првенства у боћању стижу у Србију

Представници боћарског клуба Нови Београд учествовали су на светском првенству у Француској, од 8. до 11. новембра у женском и мешовитом саставу. Представници Србије су били Наташа Антоњак, Милица Колунџија, Дејан Ковачевић и Невена Радовић.

Наташа Антоњак, наша најбоља и најтрофејнија такмичарка у овом спорту и чланица Боћарског клуба Нови Београд, на завршеном светском првенству за жене и мешовите парове, које је одржано у Француској, освојила је бронзану медаљу у досциплини ПОЈЕДИНАЦ класично, а мешовити пар, Милица Колунџија, актуелна европска шампионка и Дејан Ковачевић, постали су шампиони света у дисциплини КРУГ, победивши у финалу француски двојац, иначе вишеструке светске прваке и рекордере.

Ово је педесета медаља у последњих 15 година у боћању за репрезентацију Србије на највећим светским и европским такмичењима.

 О боћању

Боћање је веома стара спортска игра која се вековима игра у медитеранским земљама и у приморју бивше Југославије. Име боћање је изведено из латинске речи bottia што значи лопта. Могли би је описати и као специфичну медитеранску игру куглама на равној површини.

Много тога упућује да је боћање настало у Грчкој, у Спарти. Етрурци су је пренели Римљанима, а ови у Италију и друге медитеранске и алпске земље. Такође, као могуће колевке овог спорта се помиње и стари Египат и простор данашње шпанске покрајине Баскије.

Ипак, тачно порекло боћања је практично непознато. У почетку, терени за боћање су били сеоски путеви, равна неприпремљена земљишта, неискоришћени равни простори. Такође, често су уз угоститељске објекте изграђивани боћарски терени, са једном или две стазе (што би и данас представљало освежење угоститељске понуде). Старинска верзија боћања је подразумевала употребу камених кугли које су временом замениле кугле од печене глине, а затим и дрвене кугле. У данашње време се најчешће користе синтетичке или металне, фабрички произведене кугле.

Ипак, управо су изостанак строгих правила и минимални неопходни услови за његово играње сачували традицију боћања вековима. Боћање је 1984. године постало Параолимпијски спрот, а од 2008. године се игра у преко сто земаља широм света ако посматрамо све четири боћарске асоцијације, сазнајемо са сајта Боћарског савеза Србије.

недеља, 24. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње