Канадске фото илузије, 3. део
Иако на први поглед може да изгледа као да сте у Њујорку, Сиднеју или Лисабону, ово је ипак Торонто. Улична уметност је веома популарна, а мурал као композиција у себи обједињава елементе архитектуре и слике. Највећи мурал у Канади налази се у Садбарију у Онтарију и насликао га је уметник RISK, у августу 2019. за потребе „Up Here“ фестивала. Са нашим фотографом Лазаром Петровићем поново шетамо улицама Торонта...
Street Art је у Канади постао популаран након Њујорка где су јужне комшије започеле овај талас. Када шетате Квинсом у Великој Јабуци, видећете мноштво мурала и графита. Исти доживљај имате и на Квин стрит весту у Торонту, где јарке и шарене боје дају старим зградама нови живот и шарм, што ову локацију чини омиљеним туристичким местом за фотографисање.
Улична уметност ствара неодољиву везу између старих и модерних грађевинских објеката, чинећи град лепшим и топлијим. Ричард Хамблтон, један је од најутицајнијих канадских уличних уметника, прозван „кумом“ овог декоративног и наративног правца.
У Београду је 1970. насликан први мурал на зиду мале занатске радње у Булевару Краља Александра, а данас главни град Србије краси преко 50 мурала, од познатих личности попут Гаврила Принципа, Десанке Максимовић и патријарха Павла, до мурала Мали Принц и Госпа Београда.
Сматра се да је један вид муралног сликарства настао пре много векова, као најстарија форма визуалне уметности – осликавање на зидовима пећина. Пећинско сликарство је откривено на преко 350 локалитета и још није утврђено да ли је осликавање зидова рађено због естетике или има и неко духовно значење.
По речима америчког уметника Шепарда Фејрија: „Мурали су савршен начин да се уметност доведе у јавне просторе и учини је доступном свима.“
Фотографије и текст: Лазар Петровић, дипломирао фотографију на Seneca College у Торонту, члан Независног дружења новинара Србије (НУНС) од 2023.
Коментари