Читај ми!

Дизајн као судбина - Савета и Слободан Машић у Румунији

Изложба „Дизајн као судбина – Савета и Слободан Машић" отворена је у Српском културном центру у Белобрешкој, српском насељу у дунавској клисури у Румунији, у сарадњи Савеза Срба у Румунији и Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат у оквиру 30. Дана преображења Срба, највећег књижевног фестивала Срба у расејању. На изложби су приказани култни плакати чији су дизајнери Савета и Слободан Машић као и део издавачке продукције Независних издања.

На отварању изложбе присуствовале су делегације књижевника из Србије, Републике Српске, српске дијаспоре из Хрватске, Мађарске, Америке, Немачке и Румуније.

Током Дана преображења додељена је Велика базјашка повеља српском књижевнику из Хрватске Ђорђу Нешићу и организован низ књижевних вечери, као и округли сто на тему „Данашњи тренутак српске књижевности у региону, пречанству и Европи".

Слободан Машић (1939 – 2016) великан дизајна, архитекта и издавач заслужан је за визуелни идентитет Битефа, Феста, Атељеа 212, Дома омладине, СКЦ-а, Музеја афричке уметности. Један од најзначајнијих дизајнера југословенске ере, за педесет година рада урадио је дизајн осамдесет плаката – несразмерно мали број у односу на утицај који су његова дизајнерска решења учинила и дан данас чине на дизајн целог бившег југословенског простора. Нарочито су познати његови дизајни плаката за филм „Рани радови" Жилника и „Невиност без заштите" Макавејева. Радио је и велики број позоришних плаката, а био је познат по томе да је однос наручилац-дизајнер обрнуо, тако да се понашао као да је он наручилац посла – радио је само онда када је имао гаранције потпуне уметничке слободе.

„Машић је постао познат по новој еститици, по увођењу модерног у југословенски дизајн. На пример на позоришним плакатима често би стављао само један део тела славног глумца – уво, уста, нос Ћирилова, Љубе Тадића... То су препознатљива дизајнерска решења којима се и данас диве у свету. Поносни смо што се у Музеју књиге и путовања Удружења Адлигат налази Легат Савете и Слободана Машића са стотинама књига са посветама, рукописима и архивском грађом, али и чак 27.000 књига које су нам поклоњене", каже Виктор Лазић, почасни председник Адлигата.

Са Леонидом Шејком, Маријом Чудином, Бором Ћосићем и Драгошем Калајићем 1966. године Машић покреће прву независну приватну издавачку кућу у бившој Југославији – Независна издања. За четрдесет година рада објавиће пет стотина издања и постаће једна од најзначајнијих издавачких кућа. Објавиће и најпродаванију књигу есеја у историји српске књижевности – „Муку с речима" Милована Данојлића у 10.000 примерака.

Једна од најзначајнијих књижара у Загребу „Младост", годинама би из излога повлачила сва издања када се појаве Машићеве нове књиге, и једино би њима била давана видљивост.

Није све било тако идилично: комунистичке власти су биле сумњичаве према приватнику, а у анализи „Црвеног краља" књижевника Ивана Ивановића виделе су нарочиту опасност, па је ушло у анале историје књижевности да је то био једини случај да је измишљени књижевни јунак оптужен да ради за америчку тајну полицију.

 

уторак, 26. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње