недеља, 15.01.2023, 19:44 -> 20:08
Извор: Марина Булатовић
Градоначелник Адамс прогласио Дан Теслине научне фондације у Њујорку
Инспирисан, како доприносом који је Никола Тесла дао развоју Њујорка, Сједињених Држава и целог човечанства, тако и свим активностима које је Теслина научна фондација (ТНФ) реализовала, баш у Њујорку, на плану промоције овог америчког научника српског порекла, градоначелник Њујорка Ерик Адамс је 14. јануар прогласио Даном Теслине научне фондације у Њујорку. То је управо у складу са недавном најавом градоначелника Адамса да ће радити на пројекту да овај град постане седиште технолошких иновација у свету, кроз организовање научних конференција, радионица, изложби и такмичења.
Прокламација је први пут прочитана на 10. Међународној конференцији „У духу Тесле" која је 14. јануара 2023. одржана у њујоршком хотелу „Њујоркер", у коме је Тесла провео последњих 10 година свог живота. Том приликом је представљена и макета споменика Николи Тесли, рад америчког вајара Стена Ватса, која би ускоро, у сарадњи са канцеларијом градоначелника Адамса, требало да буде постављена у Брајант парку у коме је Тесла често боравио или на некој другој пригодној локацији у Великој јабуци.
Отварајући конференцију под називом „Tesla Spirit Award & Tesla's People 2023" амбасадор Републике Србије у Сједињеним Државама Марко Ђурић је рекао да је срећан да присуствује догађају у организацији Теслине научне фондације која је на овај начин окупила људе широм света који поштују дело великог српско-америчког научника Тесле. Онога који је по доласку у САД и Њујорк изумео неке од најзначајнијих светских проналазака. Славећи Теслу и његов живот, ми истовремено славимо и све велике доприносе које су заједнички остварили српски и амерички народ.
Награду Теслине научне фондације за животно дело добио је амерички публициста др Марк Ј. Сајфер, Теслин биограф, за 46 година непрекидног проучавања лика и дела Николе Тесле.
Добитници награде „У духу Тесле" (Тesla Spirit Award) за 2022. су Стен Ватс, амерички вајар који је урадио најбољу скулптуру Тесле у 21. веку; Ерик Адамс, градоначелник Њујорка за подршку и промоцију Теслиног дела; др Владимир Цмиљановић, српски научник који уз помоћ Владе Швајцарске тражи лек против рака; др Владан Вулетић, професор на престижном америчком MIT универзитету, др Зорица Пантић, председник Wentworth Institute of Technology из Бостона, Саша Јевтић, директор основне школе „Драгомир Марковић" из Крушевца; Јасмина Стоиљковић, драмски уметник Народног позоришта у Грачаници са Косова и Метохије. Јована Игњатовић, координаторка Одељења за образовање деце ТНФ, чланови Студентског центра изузетности Машинског факултета у Београду, менаџмент хотела Њујоркер за 10 година успешне сарадње са ТНФ и други заслужни појединци и организације.
Никола Лончар, оснивач и председник ТНФ је након одржане конференције рекао: „Прошло је 80 година откако је Никола Тесла напустио овоземаљски живот, али да је на земљи остало много тога што нас свакога дана подсећа на њега и његов допринос човечанству. Тесла наставља да живи захваљујући његовим патентима, али и захваљујући бројним научницима, писцима и уметницима којима је он инспирација и узор за њихов рад и стваралаштво. Можемо да кажемо да је ова конференција била својеврсна прослава и наставак Теслиног живота."
Један од најважнијих пројеката Теслине научне фондације је оснивање Никола Тесла клубова, кроз које ТНФ настоји да подстакне иновативни дух младих. На конференцији су учествовали представници клубова из Крушевца, Њујорка, Детроита, Чикага и Сан Дијега, а ове године очекујемо оснивање Никола Тесла клубова у Кампали (Уганда) и при Српском образовном центру „Никола Тесла" у Будимпешти (Мађарска).
„Такође, већ годинама радимо на пројекту под називом „Теслин народ", у оквиру кога покушавамо да пронађемо моделе унапређења сарадње српског народа у Матици и дијаспори. Користим прилику да позовем све појединце и организације да заједнички и сложно радимо на проналажењу решења, у складу са слоганом „У слози је спас". Да Срби са поносом могу да кажу да су припадници Теслиног народа, оног који је изнедрио велики број научника који су задужили читаво човечанство, као што су поред Тесле, Михајло Пупин, Милутин Миланковић или Милева Марић", закључио је Никола Лончар.
Конференцију о Тесли у Њујорку су подржали Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова Србије и Генерални конзулат Србије у Њујорку.
Коментари