понедељак, 02.07.2012, 13:29 -> 11:31
štampajСтипендије Задужбине Студеница
Двадесет и девет студената из Србије и Републике Српске је добило други део стипендије за школску 2011 - 2112. годину које традиционално додељује Задужбина Студеница из Сан Франциска. Новчана средства су студентима уручена у просторијама Министарства за дијаспору у Београду.
"Задужбина Студеница" из Сан Франциска у Сједињеним Америчким Државама је у свечаној сали Министарства за дијапору доделила други део стипендије студентима - добитницима стипендија за школску 2011-2012 годину. Укупно 29 студената универзитета из Србије и Републике Српске добили су годишње стипендије у износу од хиљаду и пет стотина америчких долара.
Ана Ђуричић каже да јој је први део стипендије дошао у правом тренутку, када је добила стучно усавршавање у Бразилу, у кампусу у којем се усавршавала из области даљинске детекције.
Завршила сам основне студије на Туризмологији на Географкосм факултету у Београду, са просечном оценом 10,0. Сада сам на мастер студијама које приводим карају, вероватно са истим просеком", каже Јелена Обренић, једна од стипендиста "Студенице".
Милан Ранђеловић каже да му стипендија значи не представља само признање у његовом досадашњем раду, већ и осећај сигурности будућег остварање, не само кроз новчано, већ и кроз морално признање.
Бранкица Алексић је усавршавала језике и ова стипендија јој је помогла да се упише на мастер студије у Француској.
"Стипендија помаже студентима који су у јако тешкој финансијској ситуацији и прави велику разлику, иако се можда некима чини да овај новац није нешто велико", каже Бранкица Алексић за екипу Програма за дијаспору.
Неки од ових студената ће се вратити, док други немају намеру.
"Волела бих да се вратим, мада питање је да ли ћу, с обзиром на то како се данас у Србији добијају праксе и послови, да људи са много лошијоим просеком пролазе, а да ја тако остајем... да не могу да добијем место ни на факултету, ни у некој туристичкој организацији... На жалост мислим да се нећу враћати", каже Јелена Обренић.
Једна од највећих награда у животу оснивача Задужбине студеница Мајкла Ђорђевића је, по његовим речима, када добије писмо од студента који каже да није било стипендије његов живот би био другачији.
"То су били изванредни студенти, које је Америка примила и тражила оберучке. Ако говорите о српском имиџу, они су дали одличан српски имиџ. Интересантно, један се вратио, међу некима, нису сви остали и тај један је био студент на нашој стипендији - Вук Јеремић", рекао је за Програм за дијаспору Мирослав Мајкл Ђорђевић.
Добитници стипендија за школску 2011 - 21012. годину су Алексић Бранкица, Пољоприведни факултет, Београд, Алексић Дејан, Медицински факултет, Београд, Брдар Нада, Медицински факултет, Крагујевац, Бајић Буда, Природно - математички факултет, Нови Сад, Баљозовић Милош, Факултет за физичку хемију, Београд, Ћелић Невена, Природно - математички факултет, Нови Сад, Драшковић Маја, Медицински факултет, Београд, Ђокић Александар, Факултет политичких наука, Београд, Ђуричић Ана, Грађевински факултет, Београд, Филиповић Марина, Факултет безбедности, Београд, Глоговац Татјана, Филолошки факултет, Београд, Грбић Лидија, Филолошки факултет, Београд, Калдараш Мирко, Математички факултет, Нови Сад, Кнежевић Златко, Електро-технички факултет, Београд, Коћало Оља, Филозофски факултет, Источно Сарајево, Косановић Нина, Факултет организационих наука, Београд, Лазић Стефан, Филозофски факултет, Косовска Митровица, Милићевић Срђан, Природно - математички факултет, Нови Сад, Милосављевић Михајло, Медицински факултет, Ниш, Милошевић Ивона, Саобраћајни факултет, Београд, Обренић Јелена, Географски факултет, Београд, Обреновић Михајло, Природно - математички факултет, Крагујевац, Поповић Урош, Медицински факултет, Београд, Радић Данијел, Машински факултет, Београд, Радосављевић Сања, Електро-технички факултет, Београд, Ранђеловић Милан, Правни факултет, Београд, Станојевић Жељка, Медицински факултет, Крагујевац, Тодоровић Урош, Факултет техничких наука, Нови Сад, и Закић Борић, Природно - математички факултет, Београд.
Скоро хиљаду и петстотина студената је до сада примило помоћ од Задужбине Студеница. Као непрофитна организација, Задужбина се ослања на уверење да је обнова било које нације једино могућа ако се константно води рачуна о ваљаности и интегритету њеног образовног система.
Задужбину Студеница основали су лидери Конгреса српског уједињења, на челу са Мајклом Ђорђевићем који је и председник Задужбине.
Задужбина носи име српског манастира, од којег је добила благослов и специјалну дозволу да користи чувени Студенички крст.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар