четвртак, 28.06.2012, 10:28 -> 11:32
štampajХуманитарна помоћ "28. јуна" у Грачаници
Помоћ за медицинску установу у Грачаници, у вредности од 1,5 милиона долара је најзад стигла на своје одредиште, саопштила је из Њујорка организација српске дијаспоре "28. јун". Објављен је и почетак нове кампање за прикупљање помоћи под називом "Српске земље, српски род".
Организација српске дијаспоре "28. јун" је саопштила да је хуманитарна помоћ вредна 1,5 милиона долара стигла у Грачаницу и да је успешно завршена светска кампања "Бој за Косово". Уједно, ова организација из дијаспоре је објавила почетак нове кампање под именом "Српске Земље, Српски Род".
Контејнер димензија 12 метара и 4,95 тона садржи 3.000 појединачних артикала, наводи се у заједничком саопштењу организације, а намењени су установама здравствене заштите у Грачаници.
"Роба се налази на Косову и у току је процесовање на царини у складу са стандардном процедуром", изјавио је директор Здравствене и друштвене заштите Бојан Тодоровић и додао да је приоритет градоначелника Грачанице Бојана Стојановића надгледање безбедне доставе хуманитарне помоћи људима којима је потребна.
Тодоровић је такође пренео позив градоначелника упућен Филипу Филипију, председнику организације "28. јун" да посети Грачаницу.
Здравствене установе у Грачаници су одговорне за пружање медицинске помоћи за 40.000 Срба који живе у изолованим енклавама јужно од реке Ибар.
Кампања „Бој за Косово" је за девет месеци спојила српске заједнице широм 30 земаља и 80 градова у заједничком циљу слања хуманитарне помоћи у отаџбину.
Дом здравља Грачаница је на интернет страници захвалио организацији "28. јун" за донацију лекова, медицинске опреме, хируршког материјала и одеће у вредности 1,5 милиона долара, намењену тој здравственој установи, као и свим људима добре воље који су учествовали у тој хуманитарној акцији.
"Српске земље, Српски род"
Охрабрени успехом кампање "Бој за Косово", организација "28. јун" је изабрала српски празник Видовдан да објави амбициознији пројекат - "Српске Земље, Српски Род".
Циљ нове иницијативе је сакупљање и слање пет милиона долара хуманитарне помоћи Србима у Србији, Републици Српској, Црној Гори, Косову и Крајини, у оквиру које ће три контејнера од којих је сваки вредан 1,5 милиона долара бити послати у Србију, Републику Српску и Црну Гору.
Дечје болнице и избеглички центри су главни кандидати за пријем хуманитарне помоћи у Србији и Републици Српској, док су потенцијиални кандидати за пријем помоћи у Црној Гори здравствене установе у местима у којима је већина популације декларисана као српска.
Додатна помоћ у вредности од 500.000 долара ће бити послата Србима на северу Косова и у Крајини.
Како би се утврдио најбољи начин да се активира дијаспора кампањи је претходило обимно анкетирање. У наредном периоду планирају се хуманитарне манифестације у више од 100 градова широм света у којима живе бројни припадници српске заједнице.
Донацијама су допринели и бројни спортисти из Србије, познате личности и компаније.
"Нико није веровао да бисмо могли да прикупимо толику донацију и да је доставимо али смо превазишли сваку могућу препреку. Сада смо се доказали и надамо се да ће Срби широм света препознати ово што "28. jун" ради као нешто што је заиста посебно и да овакви случајеви и хуманитарне акције заслужују њихову подршку", изјавио је председник организације "28. jун", Филип Филипи.
Годину дана након оснивања, организација "28. јун" ослањајући се на друштвене мреже постала једна од најбројнијих организација српске дијаспоре.
"28. јун" је студентска организација која се бави политичкиим, друштвеним и филантропским функцијама у складу са интересима Србије, стоји у саопштењу организације.
Учествовали су у кампањи за бојкот програма Челси Хандлер као део кампање против клеветања након њених ксенофобичних коментара на рачун Србије.
"28. јун" је такође на сличан начин протествовао против демонизације Срба која је пропагирана филмом Анџелина Џоли „У земљи крви и меда" и имао је значајну улогу у отказивању премијере филма у Србији.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар