Медицинска дијаспора у Београду

У Београду је одржана трећа конференција "Српске медицинске дијаспоре 2012". Зоран Станковић, министар здравља је на почетку скупа оценио да је ово добра прилика да српски лекари са колегама из дијаспоре, који су стицали знање на реномирнаим институцијама у иностранству, уз светске стручањаке, размене искуства и информације.

У Београду је одржана конференција Српске медицинске дијаспоре, а отварајући скуп Зоран Станковић, министар здравља изразио је наду да ће и нова влада радити на успостављању сарадње са српским лекарима у дијаспори за добробит како светске, тако и домаће медицине.

"Влада Србије је у техничком мандату, надамо се да ће нова бити убрзо формирана и да ће и она чинити све да са нашим људима у дијаспори успостави сарадњу на вишем нивоу за добробит како светске тако и домаће медицине", рекао је Станковић на конференцији под називом "Медицина у свету и Србији".

Министар је оценио да је конференција, која се по трећи пут одржава у Србији, добра прилика да српски лекари са колегама из дијаспоре, који су стицали знање на реномирнаим институцијама у иностранству, уз светске стручањаке, размене искуства и информације.

Станковић је додао и да је скуп који се одржава у хотелу "Хајат", прилика да се чује и види шта се у медицини ради и какве резултате постижу наши људи у дијаспори, што је, свакако ствар којом треба да се дичимо.

Предраг Тојић, државни секретар вера и дијаспоре указао је да 10.000 лекара који раде у свету воде порекло из Србије, што је велика вредност наше земље.

"Отишли су којекуда и којекад, однели стечено знање, допунили га и интегрисали се у земље у којима живе и раде, али у Србију долазе са већом дозом љубави од оне коју су према њој осећали раније", навео је Тојић.

Тојић је истакао да та љубав обавезује Србију и да је треба ставити у службу помоћи не би ли брже и боље били уведени светски стандарди у области здравства.

Владимир Бумбаширевић, новоизабрани ректор Београдског универзитета и декан Медицинског факулета је истакао да је Медицински факултет најстарија научна и образовна институција у области здравства у Србији.

Како је рекао, тај факултет је за 92 године рада завршило 36.000 студената, изнедрио 2.500 доктора медицине и 27.000 лекара специјалиста и субспецијалиста.

Дорит Ница, шефица Канцеларије српске здравтсвене организације у Србији је истакла да су српски лекари свуда тражени и да они представљају светску вредност, као и да здравствени систем Србије улаже велике напоре да превазиђе проблеме са којима се суочавао.

Она је додала да су лекари из Србије и на важним функцијама у СЗО, а да је један лекар из бивше Југославије својевремено био и помоћник генералног директора те организације.

Учесницима конференције у име патријарха српског Иринеја обратио се епископ Атанасије Ракита, као и организаори принц Александар Карађорђевић и принцеза Катарина.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 31. октобар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи