среда, 19.03.2025, 11:32 -> 13:07
štampajПредстављен роман "Самора" Сање Лукић
У Приједору у галерији "Сретен Стојановић“ недавно је представљен први роман Сање Лукић под називом "Сaмора“. Ауторка две и по деценије живи у Лондону, а до сада је објавила неколико збирки песама.
Фолклорно, духовно и културно наслеђе народа овог поднебља, окосница је романа Самора. Ауторка је изразила и своје виђење положаја жене у друштву и да ли у малим срединама могу да утичу на слободне одлуке.
"Роман јесте у ствари ово поднебље, ово подручје, земље Балкана. Тачније, ја бих варош најдетаљније одписала као једно мало место у подножју Козаре. Ја живим и радим у Лондону готово 25 година, али такође битишем и активан сам део заједнице мог Приједора. Роман директно могу да повежем са нашом Козаром, са нашим изворима, нашим пропланцима и мојим народом", каже Сања Лукић.
У роману је представљен свет који описује различите културе и веровања, укрштајући исламску и хришћанску филозофију живота и паганска веровања.
Златко Јурић, који је писао књижевни приказ романа, наглашава да је реч о роману који нуди динамичну и занимљиву љубавну причу.
"Овде је потпуно другачија и техника писања и на неки начин сам и ја одушевљен и изненађен. Зато што је успела да направи отклон од пјесничког израза. Често у прози поезија смета и обрнуто. Ако је то Милош Црањански онда може да буде и поезија. У овом случају је веома сугестивно и виспрено представила ликове и једну фабулу", каже рецензент романа Златко Јурић.
Књижевница Сања Лукић објавила је и пет збирки песама. Учесница је Интернационалних књижевних манифестација и фестивала и члан Удружења књижевника Републике Српске.
Коментари