уторак, 11.02.2025, 10:36 -> 11:06
štampaj„(Пост)истина (пост)демократије”, књига која позива на дијалог
Српски уметник, теоретичар уметности, филозоф, теолог, и један од најзначајнијих православних мислилаца, др Давор Џалто објавио је нову књигу под називом „(Пост)истина (пост)демократије”. Др Џалто је био ђак и студент генерације, школовао се у Нишу и Београду, а научним стазама је ишао пут Фрајбурга где је постао најмлађи доктор наука Немачке и бивше Југославије. Предавао је на универзитетима у Америци, Италији, а данас је у Стокхолму, у Шведској.
Повод за разговор са проф. др Давором Џалтом, професором на Одсеку за источно хришћанство Универзитетског колеџа у Стокхолму и председником Института за студије културе и хришћанства, био је његова нова књига "(Пост)истина (пост)демократије".
„Књига покушава да отвори та питања која су то најкритичнија питања искушења за слободу, људску солободу, људско достојанство данас, како се процеси глобалног капитализма одражавају на демократску културу у локалним контекстима и како из неке глобалне перспективе делују сви ти изазови на локалу, на балканском простору, конкретно у Србији, и обрнуто, како се из перспективе Србије може гледати на те шире процесе који захватају заправо цео свет“, каже професор Џалто.
У књизи је сабрано двадесет есеја и једанаест разговора, који су настајали у периоду дужем од десет година, обрађују бројне друштвено-политичке и религијске теме, и представљају свеобухватну слику свету у коме живимо, али књига је, пре свега, позив на дијалог и размену мишљења.
Давор Џалто је докторирао на Универзитету у Фрајбургу као најмлађи доктор хуманистичких наука у Немачкој. Аутор је више од 20 књига, сарађивао са бројним научницима, међу којима је и Ноам Чомски, са којим је сарађивао на књизи о Југославији. Предавао је на више европских и америчких универзитета, међу којима је и Амерички универзитет у Риму, па га зато питамо шта нам може рећи о разликама између шведског и италијанског друштва.
Шведско друштво пролазе кроз велике промене. И људи који су тамо живели пре, који су старији, кажу да не могу препознати Шведску. Има различитих разлога за те промене и далеко би нас одвела прича да их чак и све побројимо, али једна од ствари јесте управо ова криза демократије, да се не препознају тенденције које су недемократске, које ограничавају људску слободу, које представљају изазов за слободу мисли, слободу говора. У том слислу, ја и даље мислим да је друштво као што је италијанско, далеко слободније него што је шведско", сматра Џалто.
Професор Џалто је завршио средњу уметничку школу „Ђорђе Крстић” у Нишу као студент генерације, а уметност је његова насушна потреба. Излагао је слике, скулптуре, видео радове, перформансе, инсталације и интервенције у простору на низу изложби у Србији и другим земљама.
„Различити су мотиви...један део тога иде из логике икона, иконописа. Некада сам, сада ретко, радио тај класичнији иконопис, углавном је ту реч о нечем друкчијем што нису нужно иконе, али јесте логика, форма и геста излази из тог традиционалног начина иконописа, а често то заврши у потпуној апстракцији. Тако да сам се бавио и портретима некада, а сада се враћам ка њима, као инспирацију или неки конкретан повод, и ту се углавном, што се тиче визуелне уметности у тој сфери. Јер мени људски лик, ти трагови на људском лику нешто што је потпуно инспиративно, јер то нас некако отвара ка једном новом свету, јер сваки појединац је космос за себе“, каже професор Џалто.
А ми се надамо да ће се уметничка дела професора Давора Џалта ускоро наћи и у Галерији РТС-а.
Коментари