петак, 06.12.2024, 13:46 -> 13:50
štampajСрбија на вези - портрети: Марко Лопушина, 2. део
Према истраживањима Марка Лопушине српско национално биће данас чини 10,5 милиона људи који живе у 159 држава света. Реприза емисије у 02.11 на РТС Свет.
Марко Лопушина је новинар и публициста. Најбоље ћемо га описати ако кажемо да је историчар српског расејања коме је посветио више од хиљаду чланака и дведесет пет књига.
Марков новинарски стаж дуг је пет деценија, а живот Срба у расејању истражује четири деценије! Једини је аутор који се на овогодишњем Сајму књига у Београду представио са три издања, од којих су два посвећена животу Срба ван матице.
Српска историја се исписује пет векова заједно са историјом Русије и Аустрије. Марко нам прича да постоји 150.000 српских топонима, од Аљаске и Аустралије, преко америчког континента, Азије, Африке и Европе.
Своја сазнања сабрао је у Енциклопедију српске дијаспоре коју је поделио у три тома. Први део је посвећен Србима у прекоморским земљама, други Србима у Европи и трећи који је представљен на Сајму књига, говори о нашем народу који живи на Балкану.
На питање колико Срба живи на простору Блакана, Марко нам одговара да све зависи од тога "ко броји"... Какав је положај Срба у околним замљама, зашто им у Словенији у којој су аутохтони народ није, а у Мађарској јесте признат статус националне мањине...
Шта нам показују политичка збивања а шта сам живот? Иако за Беч кажемо да је главни град српске дијаспоре и Аустријанци нас сматрају странцима који су се најбоље уклопили, српска црква у тој замљи нема статус верске заједнице...
Марко Лопушина је сарадник САНУ, Одбора за исељеништво Матице српске, Академије републике Српске и Српског института у Вашингтону. Аутор је више од стотину књига о дијаспори, тајним службама, полицији и мафији. Због изузетне посвећености и темељног истраживања расејања добитник је бројних признања. Издвајамо - Орден Вука Караџића који му је доделила Заједница Србије и Црне Горе, затим Орден Савеза бораца Првог и Другог светског рата, Теслину златну медаљу, Златну значку Културно просветне заједнице Србије и Златну медаљу за заслуге Републике Србије.
Уредник емисије Тамара Дрезгић
Коментари