Од академика Живановића опростили се поштоваоци његовог рада

На комеморативном скупу у САНУ, поводом смрти академика Србољуба Живановића, говорили су његови пријатељи и познаваоци његовог дела. Оно подразумева немерљив допринос истини о геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима у Јасеновцу.

Поред академика Радомира Сајичића о делу недавно преминулог антрополога и палеопатолога Србољуба Живановића на комеморативном скупу у САНУ говорили су и професори Марија Ђурић, Гидеон Грајф и други уважени интелектуалци, научници и пријатељи овог великана науке.

"Имао сам част и прилику да сарађујем са професором Живановићем преко међународне конференције о Јасеновцу још почетком миленијума, више пута смо се и сусрели и могу, као и сви који су га познавали, да похвалим његову борбу за истину. Када је дошло до рата деведесетих, ја сам организацију назвао Веритас, латинска реч која на српском значи - истина, јер смо хтели нашу српску истину да супротставимо "осталим истинама" и ево, до данас се боримо. Ово није ни његова ни наша борба за једну годину, једну деценију, то је вишевековна борба да се исправе све те неправде које су учињене српском народу", каже Саво Штрбац, Документациони центар "Веритас".

"Дело професора Живановића ће после његовог физичког напуштања овог нашег света, остати као једна научна звезда водиља и обасјаваће читаво наше српство, зато што је проф. Србољуб Живановић био један од петорице из екипе 1964, када је отворен систем концентрационих логора Јасеновац за истраживање - откопавао, пребројавао и дневник са тог ископавања који је потписала цела петочлана екипа је објављен у бројним списима, којима је проф. Живановић посветио читав свој живот", каже издавач Весна Пешић.

Акадамик Живановић је антрополог светског гласа, радио у Лондону, Уганди и Зимбабвеу, члан је низа енглеских, наших и европских институција, а стручним радом од 1964. године, на утврђивању истине о броју преко 700 000 уморених Срба, Јевреја и Рома у усташком логору Јасеновац, је дао немерљив допринос науци, али и истини и правди, о чему ће се и те како расправљати и његов допринос с правом величати. О његовој изузетности сведочи и 50 његових књига и 150 научних радова.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње