Сигурна кућа за жртве насиља

Истовремено са акцијом изградње треће Сигурне куће у Београду, РТС спроводи и медијску кампању ради спречавања породичног насиља у Србији.

Једна од најактуелнијих друштвено одговорних акција РТС-а јесте изградња треће Сигурне куће у Београду. Истовремено са овом акцијом наша кућа спроводи и медијску кампању ради спречавања породичног насиља у Србији. Свака трећа или четврта жена је жртва насиља. Годишње се сигурној кући у Београду за помоћ или савет обрати око 5000 жена.

И. К. је трпела психичко и физичко насиље бившег супруга 12 година. Желела је да са децом побегне што даље из места у коме је живела, али није имала ни моралну ни финансијску подршку.

Након пуних 12 година, ипак, одлучује да напусти насилника. Долази у Београд где сазнаје да постоји Сигурна кућа.

"У Сигурној кући сам кренула да се борим са собом,  па онда са судским поступцима, развела сам се и децу сам узела. Много су ми помогли, тако да сам сада самостална", каже  И.К.

Данас је И.К. запослена, живи са својом децом и све изгледа другације. Каже да више нема страха, да је њој и деци много лакше. 

Жртве насиља најчешће због тешке економске ситуације и страха одлучују да ћуте и наставе да трпе насилника.

"Ја мислим да је основни разлог - одлука жене. Значи ако жена одлучи да више неће или више не може, онда ће се некако и тај економски разлог превазићи", рекла је Весна Станојевић из Саветовалишта против насиља у породици.

Када пријаве насилника, жртвама су потребни воља и стрпљење да се судски поступак доведе до краја. Проценат жена које су потпуно успеле да изађу из проблема и започну нови живот јесте око 12 одсто.

"Потребно је суочити се са насилником, затим давати изјаве што је болно и отежава могућност да насилник буде кажњен", рекла је Тијана Костић, адвокат.

Сигурна кућа збрињава и штити жртве од насилника. Пружа им стручну, медицинску и правну помоћ и могућност запослења.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње