Читај ми!

Џез великани – Dave Brubeck

Дејвид Ворен „Дејв“ Брубек (1920 – 2012) рођен у Конкорду у Калифорнији, био је чувени амерички џез пијаниста и композитор. Брубеков опус често се сматра главним експонентом “сооl” џеза, одликује се необичним ритмичким метром и суперпонирањем контрастних ритмова, тоналитета и комбиновањем различитих стилова и жанрова, попут класике, џеза и блуза.

У младости, 1938. године уписао је колеџ либералних уметности у Пацифику у Стоктону, Калифорнија, да би студирао ветерину. Прешао је на музику на наговор тадашњег шефа зоологије, др Арнолда, који му је рекао: „Брубек, твој ум није овде. Преко травњака је у конзерваторијуму. Молим те, иди тамо. Престани да губиш моје и своје време.“ Тако је и било, а због лошег читања нота(услед лошег вида), замало је избачен, али су у одбрану стали професори, тврдећи да је његова способност писања контрапункта и хармоније све то више него надокнадила,. Колеџ је пристао да дозволи Брубеку да дипломира након што је обећао да никада неће предавати клавир.

Брубек је регрутован у америчку војску, где је формирао један од првих расно разноликих бендова. 1951. године формирао је Дејв Брубек квартет, који је задржао име упркос смени чланова током година. Најуспешнија и најплоднија постава квартета била је она између 1958. и 1968. године, у којој су, поред Брубека, били саксофониста Пол Дезмонд, басиста Јуџин Рајт и бубњар Џо Морело. Турнеја коју је спонзорисало Стејт департмент 1958. године инспирисала је неколико Брубекових наредних албума, а посебно албум „Time Out“ из 1959. године. Упркос својим езотеричним темама и непарним ритмичким метром у више нумера, „Time Out“ је постао Брубеков најпродаванији албум и први џез албум који је продат у више од милион примерака. Главни сингл са албума, "Take Five", песма коју је написао Дезмонд у 5/4 такту, на исти начин је постао најпродаванији џез сингл свих времена. Квартет је наставио после овог, са још четири албума у нестандардним тактовима, а неке од других песама из ове серије постале су и хитови, укључујући „Blue Rondo a la Turk“ (у 9/8 метру) и "Unsquare Dance" (у 7/4 метру). 

Брубеков квартет се сматра родоначелником „cool” џеза. Квартет је постао посебно популаран код публике студентског узраста, често наступајући на факултетима, укључујући њихов револуционарни албум из 1953. „Jazz At Oberlin“  на Оберлин колеџу и у кампусима Универзитета у Охају и Универзитета у Мичигену.

Велики успех квартета довео је до тога да се 1954. године о њима појави чланак у часопису Тиме, са чувеном насловном страницом на којој је приказано Брубеково лице. Једна од најпопуларнијих композиција џеза, већ поменута „Take Five” у тада интересантном и необичном 5/4 метру, настала је из сарадње ова два великана. 
 

Брубек је наставио да свира и наступа до своје смрти. Добитник је многих признања и награда - Connecticut Arts Award (1987), National Medal of Arts, National Endowment for the Arts (1994), DownBeat Hall of Fame (1994), Grammy Lifetime Achievement Award (1996), BBC Jazz Lifetime Achievement Award (2007).

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом