Читај ми!

Биг биг бенд – Bunny Berigan Orchestra

Роланд Бернард „Бани“ Бериген (1908 – 1942) је био амерички џез трубач и вођа бенда који је стекао славу током свинг ере, понајвише због виртуозног свирања трубе, као и по неколико композиција чувених и до данашњих дана, као што су "Chicken and Waffles" и "Blues".

Бериген  је рођен у Хилберту, Висконсин, а одрастао је у Фокс Лејку. Научивши да свира виолину и трубу, започео је своју каријеру свирајући са локалним бендовима као тинејџер, укључујући џез ансамбл Универзитета Висконсин (иако заправо никада није ишао на колеџ). Након што се први пут пробао да се придружи „Hal Kemp Orchestra“ и био одбијен, придружио се бенду крајем 1929. године.  Његова прва снимљена сола била су са оркестром, који је 1930. године био на турнеји у Енглеској и неколико других европских земаља. Такође се појавио као солиста са бендовима предвођеним Руди Валеом, Томи Дорсијем, Ејб Лајманом, Пол Вајтменом и Бени Гудменом.

Убрзо након што се Кемп оркестар вратио у САД крајем 1930. године, Бериган је, као и његов колега трубач Мени Клајн, браћа Дорси и Арти Шо, постао тражен студијски музичар у Њујорку. Фред Рич, Фреди Мартин и Бен Селвин тражили су његове услуге за рекордне датуме. Придружио се особљу музичара ЦБС радио мреже почетком 1931. Бериган је те године снимио свој први вокал, "Ат Иоур Цомманд", са Ричем. Од краја 1932. до почетка 1934. године, Бериган је био члан оркестра Пола Вајтмена, пре него што је накратко свирао са бендом Ејба Лајмана 1934. године.

Снимао је као sideman на стотинама плоча, пре свега са браћом Дорси и на најранијим снимцима Глен Милер оркестра, 1935. године. У исто време, придружио се Свинг бенду Бени Гудмена. Са Бериганом и Крупом „на броду“, Гудменов бенд је направио турнеју која је завршена у „Palomar Ballroom“ у Лос Анђелесу, са наступом који се често означава почетком свинг ере. Бериген је снимио бројне соло песме са Гудменом, укључујући "King Porter Stomp", "Sometimes I'm Happу" и "Blue Skies".

Бериган је напустио Гудмана да би се поново био слободни уметник и снимао у студијима на Менхетну и за радио станице. Током овог периода (крајем 1935. и током 1936. године), почео је редовно да снима под својим именом, настављајући да прати певаче као што су Бинг Кросби, Милдред Бејли и Били Холидеј. Провео је неко време са оркестром Томи Дорсија крајем 1936. и почетком 1937. године, радећи као џез солиста на Дорсијевом радио програму и на неколико плоча. Његов соло на Дорсијевом хит снимку "Marie" постао је један од његових препознатљивих наступа. 1937. године Бериган је окупио бенд за снимање и турнеју под његовим именом, одабравши тада мало познату композицију Ајре Гершвина и Вернон Дјука "I Can't Get Started" као своју тематску песму, која је изузетни џез стандард - за тај снимак  уврштен је постхумно у „Греми Кућу славних“ 1975. године.

Бериганов   стил свирања трубе делимично је био по узору на Луј Армстронга, и често је сам Армстронга признавао као свог идола. Ипак, његов звук трубе и џез идеје су биле јединствене, заслужујући Армстронгове похвале и пре и после Беригенове смрти.

Водио је свој биг бенд са пуним радним временом од почетка 1937. до јуна 1942. године, са шестомесечном паузом 1940. године кад је био члан биг бенда Томи Дорсија. Међу свирачима који су радили у Беригеновом биг бенду били су: бубњари Бади Рич, Дејв Тоу, Џорџ Ветлинг, Џони Блоуерс и Џек Сперлинг; алт саксофонисти и кларинетисти Гас Бивона, Џо Диксон и Енди Фицџералд; вокални солисти Дени Ричардс, Рут Бредли и Кетлин Лејн; пијаниста Џо Бушкин; тромбониста и аранжер Реј Кониф; тромбониста Сони Ли; басисти Хенк Вејланд и Морти Стулмакер; трубачи Карл Ворвик, Стив Липкинс и Лес Елгарт; тенор саксофонисти Џорџи Аулд и Дон Лодис; и пијаниста и аранжер Џо Липман.

Низ несретних догађаја и околности, као и алкохолизам утицали су на његов финансијски успех као вође бенда, а стресови због вођења бенда натерали су Беригана да пије још више, што је довело до прераног одласка овог талентованог џез трубача и његовог бенда.

Слушаћете одабране снимке његовог биг бенда.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом