Читај ми!

Џез великани – McCoy Tyner

Алфред МекКој Тајнер (1938 – 2020), рођен у музичарској породици, у Филаделфији, граду познатом по многим сјајним џез музичарима, био је легендарни амерички џез пијаниста и композитор познат по свом моћном и иновативном стилу свирања, а такође и по раду са квартетом Џона Колтрејна, од 1960. до 1965. године, где је уз Колтрејна био кључни

Почео је да учи клавир у младости и углавном је био самоук, иако је касније добио формално образовање на Музичком конзерваторијуму у Филаделфији. Био је под утицајем веома живе џез сцене Филаделфије, где се срео и спријатељио, између осталих, и са Ли Морганом, Бени Голсоном и Џони Колсом.

За разлику од многих џез клавијатуриста његове генерације, Тајнер је веома ретко укључивао електричне клавијатуре или синтисајзере у свој рад. Тајнер је био широко опонашан и један је од најпрепознатљивијих и најутицајнијих џез пијаниста свих времена. Свирао је у бројним саставима, са најпознатијим савременицима џеза. Тајнер је постао једна од најутицајнијих личности у џезу, посебно 1960-тих и 1970-тих.

Тајнеров приступ клавиру карактерише његова употреба великих, блок акорда и агресиван, ударни „touch“. Био је мајстор модалног џеза, који је био кључан током касних 1950-тих и 1960-тих када су музичари попут Колтрејна, Мајлс Дејвиса и Бил Еванса почели да истражују импровизацију унутар модуса, а не кроз дотадашње традиционалне акордске прогресије. Тајнеров препознатљив звук клавира често карактерише његова велика употреба савршених квинти и отворених слогова, што је створило осећај пространости  и јединствену хармонску бојуу његовој музици. Такође, био је веома ритмичан, често је свирао густе, снажне акорде левом руком, док је десна рука оцртавала мелодије или импровизационе линије. Његова употреба синкопа и способност да клавир „проговори“ на моћан, „физички“ начин издвајају га од многих његових савременика.

Сарадња са Колтрејном на албумима попут „A Love Supreme“ (1965) и „Mу Favorite Things“ (1960) остаје једна од најцењенијих у историји џез музике.

Након што је напустио Колтрејнов бенд средином 1960-тих, Тајнер је имао веома дугу и успешну соло каријеру, издајући низ веома цењених албума као што су „The Real McCoy“ (1967),  „Expansions“ (1968), „Tender Moments“ (1968), „The Gates of Call“ (1978). Тајнерова музика обухвата широк спектар, мешајући традиционални џез са модалним, слободним и авангардним утицајима, као и са елементима афро-кубанске музике. Његова каријера трајала је више од шест деценија, током које је сарађиаво са широким спектром музичара, и као вођа бенда и као сарадник. Био је „NEA Jazz Master“ и петоструки добитник „Гремија“.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом