Читај ми!

Нова дискографија

Албум квартета Кјароскуро са Руским квартетима Јозефа Хајдна, који је 6. јуна објавила издавачка кућа БИС.

Кјароскуро је интернационални гудачки квартет који наступа на оригиналним инструментима, основан 2005. године. Предводи га руска виолинисткиња Алина Ибрагимова, а у њему још наступају и француска виолинисткиња Шарлот Салист-Бриду, шведска виолисткиња Емили Хернлунд, као и француска виолончелисткиња Клер Тирион. Сарађивале су са неким од најистакнутијих уметника данашњице као што су Кристијан Безајдинхаут, Тревор Пинок, Џонатан Коен, Криситијан Полтера, Седрик Тибергијен и други. Углавном фокусиране на класични и раноромантични репертоар, ове уметнице су до сада објавиле снимке са делима Моцарта, Бетовена, Хајдна, Шуберта и Менделсона.

Након врло успешног и критички хваљеног издања са прва три квартета из опуса 33 у мају 2023. године, на албуму који представљамо у емисији налазе последња три квартета из истог Хајдновог опуса.

У литератури познати као Руски квартети, настали су 1781. године, а карактеришу их мање димензије у односу на ранија остварења, интимнији тон, једноставнији израз, суптилна инструментација и духовитост. Хајдн се поред тога окренуо хомофоним, периодичним темама, а у лаганим ставовима и финалима је све чешће користио форму ронда, уместо сонатне форме. Премда формално делују једноставно, Хајдн се заправо у овим делима поигравао са конвенцијама самог жанра и музичким поступцима, а историчари музике их сматрају првим модерним квартетима.

Управо у Руским квартетима које ћете слушати, а које је Хајдн посветио руском Великом кнезу Павлу Александровичу, будућем руском цару Павлу Првом, композитор се приклонио укусима публике, више популарним а мање академским.

Ауторка Јелена Дамјановић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом