четвртак, 01.05.2025, 21:35 -> 13:21
Музика вива – 33. Међународна трибина композитора у Београду
Вечерашњом емисијом започињемо циклус посвећен прошлогодишњој Међународној трибини композитора у Београду. Пратићете дела изведена 4. октобра у Великој сали Студентског културног центра када је одржан концерт под називом Огледала: музички свет Срђана Хофмана – Поводом 80 година од композиторовог рођења. На програму су била дела Хофманових ученика, односно посвете композитору које су написали Милица Параносић, Владимир Кораћ, Иван Бркљачић, Светлана Савић, Наташа Богојевић, Ирена Поповић, Нина Перовић, Јасна Величковић, Лаура Чуперјани и Александар Перуновић.
Истакнути српски композитор Срђан Хофман оставио је неизбрисив траг на музичком небу наше земље – као професор из чије класе је потекао велики број данас изузетно успешних композитора, организатор музичког живота који је био један од главних инцијатора и оснивача Музичке трибине композитора у Београду, дугогодишњи члан Управног одбора СОКОЈ-а који се залагао за бољи положај уметника, те стваралац неких од антологијских остварења у нашој историји музике.
Овај уметник, рођен 1944. године, основне и магистарске студије композиције завршио је на Музичкој академији у Београду у класи професора Станојла Рајичића. У два маха био је на краћим усавршавањима у иностранству, и то: 1974. године у Дармштату, а 1975. у Штутгарту и Келну. На Факултету музичке уметности почео је да предаје композицију и оркестрацију 1974. године, а из његове класе изашао је велики број афирмисаних уметника који данас активно учествују у уметности и култури у земљи и иностранству. Био је продекан и декан Факултета музичке уметности и проректор Универзитета уметности у Београду, а потом и професор емеритус на Катедри за композицију. Био је један од оснивача Међународне трибине композитора у Београду и секретар националне секције Интернационалног друштва за савремену музику. На Факултету музичке уметности у Београду, иницирао је оснивање Тонског студија, а своју посвећеност разматрањима свих аспеката савремене музике, демонстрирао је у бројним теоријским радовима као и књигом „Особености електронске музике”. Његово залагање за унапређење статуса композитора и музичких стваралаца у Србији, огледало се и у значајном ангажману у организацији за заштиту ауторских права, те је у два наврата био Председник Управног одбора СОКОЈ-а, у периоду од 2006. до 2013. као и од 2018. до 2019. године. Као човек широког знања, који је уживао велики углед у професионалној, али и широј друштвеној заједници, Срђан Хофман је 2002. именован за Амбасадора Савезне Републике Југославије у Јужноафричкој Републици, где је представљао нашу земљу до краја мандата, 2006. године.
Опус Срђана Хофмана сачињавају бројна оркестарска, вокално-инструментална, камерна, солистичка, хорска и електроакустичка дела, која су понела нека од најзначајних националних признања. Хофман је био двоструки добитник Мокрањчеве награде – 2010. године за композицију Гледајући у огледала Аниша Капура за две озвучене харфе и процесоре звука, затим 2015. за дело Кроз кутије звука 1, као и две прве награде Трибине композитора за остварења Концертантна музика из 1994. и Знакови из 1995. године. Композиције овог аутора су извођене и на водећим музичким фестивалима у земљи и иностранству, на БЕМУС-у, Међународној трибини композитора, Охридском лету, Загребачком бијеналу, Интернационалном такмичењу електроакустичких композиција у Буржу, Симпозијуму електронске музике у Хелсинкију, Светским данима музике у Немачкој, Шведској и Румунији.
Коментари