Читај ми!

Ускршња недеља Еурорадија

У специјалној емисији Трећег програма посвећеној обележавању Ускрса, који се ове године подудара у јулијанском и грегоријанском календару, репродуковаћемо ексклузиван снимак концерта одржаног 5. априла у Принц-регент театру у Минхену, а који нам је уступљен посредством међународне размене у оквиру Еурорадија. На програму су била дела Франца Листа и Дејвида Ланга, а изводили су их вокални солисти, чланови Хора Баварског радија и пијаниста Херберт Шух. Дириговао је Петер Дајкстра.

Најпре ћете чути Листово остварење Via crucis које је настало у последњим годинама композиторовог живота, а премијерно је изведено тек 1929, чак четири деценије након његове смрти. Обликовано је у четрнаест сегмената са уводом, који дочаравају фазе Христовог страдања: од осуде на смрт до полагања у гроб, уз солисте који представљају Христа, Понтија Пилата и жене које оплакују, као и мешовити хор и оргуље, односно клавир. Лист је користио текстове из Библије, литургијске химне и грегоријанско појање, као и корале на латинском и немачком језику. Иначе, музиколози ово остварење убрајају међу ремек-дела Листовог опуса. Као солисти наступају: Магдалена Дајкстра и Јулија Прајс, сопрани, Мерит Остерман и Вероника Замер, мецосопрани, Гејбријел Син, тенор, Кристофер Долинс, бартион, и Михаел Мантај, бас. Клавирски парт изводи Херберт Шух.

Други део концерта испунила је композиција Пасија девојчице са шибицама Дејвида Ланга која је инспирисана Андерсеновом бајком Девојчица са шибицама из 1845. године, као и Баховом Пасијом по Матеју. Дејвид Ланг је за ово дело овенчан Пулицеровом наградом за музику 2008. године. Солисти су: Еункјунг Шин, сопран, Урсула Турмајер, мецосопран, Николаус Пфанкух, тенор и Тимо Јанзен, бас.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом