Читај ми!

Светске музичке позорнице

Остварења Карола Шимановског, Александра Землинског и Петра Чајковског изводе чланови Симфонијског оркестра Штутгартског радија под управом Џонатана Нота. Снимак је забележен на концерту одржаном 9. јануара у дворани Лидерхале у Штутгарту, припада серијалу Премијум концерти Еурорадија, а уступљен нам је посредством међународне размене.

Најпре ћете чути Четврту симфонију за клавир и оркестар, опус 60 Карола Шимановског, названу Концертантна симфонија, коју је овај пољски композитор писао 1932. и посветио славном пијанисти Артуру Рубинштајну. Занимљиво је да је сам Шимановски наступио као солиста уз пратњу чланова Градског оркестра Познања под управом Гжегожа Фителберга на премијерном извођењу дела 9. октобра 1932. године.

Солиста у овом остварењу биће Франческо Пјемонтези, швајцарски пијаниста којег критичари описују као „уметника прецизног музичког изражавања и изузетних техничких вештина. Његово интерпретирање карактерише осећајност, али и снага… Музика дочарава на његовом лицу суптилну интеракцију сензација”. Једном приликом и сам Пјемонтези нагласио је како „осветљава партитуре изнутра”, истичући да је за њега: „Извођење музике као говор на другом језику... Не желим да забављам публику, већ ми је намера да им дозволим да заједно учествујемо у откривању дубоких димензија музике”. У фокусу овог уметника, рођеног у Локарну 1983. године, налазе се дела немачког класичног и романтичарског репертоара, али и остварења композитора двадесетог века, као и савремених аутора. Поред бројних светских ансамбала и истакнутих инструменталиста са којима је одржао запажене концерте, Пјемонтези је и резидентни уметник Оркестра Романске Швајцарске, Дрезденске филхармоније и Фестивала Мењухин у Гштаду. На светску музичку сцену пробио се 2007. године када је освојио специјалну награду на такмичењу „Краљица Елизабета”, као и у периоду од 2009. до 2011. када се налазио у самом врху Би-Би-Сијеве листе „Нове генерације уметника”.

Друга тачка била је Синфонијета, опус 23 Александра Землинског, која је премијерно изведена 1935. године у Прагу, а концерт је заокружила Трећа симфонија у Де дуру, опус 29 Петра Чајковског. Дело је настало 1875. године, а композитор га је посветио Владимиру Шиловском, руском певачу, песнику и композитору-аматеру.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса