Читај ми!

Камерни концерт

Гудачки квартет број 1 у Це дуру Антонија Бацинија у интерпретира Венецијански гудачки квартет.

Овај италијански композитор, педагог и виолиниста, најпознатији је по свом виртуозном стилу и значајном утицају на развој виолинске технике. Као ученик Фаустина Камизанија, а уз подршку и менторство Никола Паганинија, његов таленат се убрзо прочуо. Захваљујући својој богатој и динамичној уметничкој каријери, Бацини је стекао статус једног од најцењенијих музичара свог времена. Велики део живота провео је у Немачкој, Француској и Шпанији, где је постигао значајне успехе на концертним подијумима. Бацини је своју извођачку каријеру окончао после турнеје по Холандији 1864. године, након чега се вратио у родну Брешу и посветио компоновању.

Бацинијева улога у музичком животу Италије била је изузетно значајна – 1868. године постао је председник Концертног друштва у Бреши, а активно је доприносио промоцији камерне музике и писању дела за ансамбле широм Италије. Његов значај није се огледао само у компоновању, већ и у педагошком раду. Године 1873. године постао је професор композиције на Конзерваторијуму у Милану, а 1882. постао је директор ове престижне установе. Бацини је компоновао углавном дела за виолину, али се међу најцењенијим камерним радовима овог аутора истичу трија, квартети и сонате. Иако су његове композиције данас мање познате, Бацини је имао кључну улогу у формирању музичког идентитета Италије тог периода.

Гудачки квартет број 1 у Це дуру спада међу Бацинијeва најбоља остварења. Написан 1864, овај квартет је исте године освојио прву награду на такмичењу „Милански квартет”.

Ауторка емисије Тамара Симовић 

 

 

 

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса