Читај ми!

Антонио Лоли и виолински концерт

У четвртој емисији циклуса који приређујемо поводом 300. годишњице рођења италијанског композитора и виолинисте Антонија Лолија, слушаћете дела овог аутора и Ђованија Батисте Виотија.

Премда рођен у Бергаму, сразмерно мали део Лолијеве каријере био је везан за италијанске градове. Када је 1767. године био суспендован из службе на двору Виртемберга, заједно са великим делом музичког и плесног ансамбла, услед економских и политичких притисака, Лоли је неуспешно преговарао о поновном ангажовању. Упркос сталној годишњој стипендији, његова породица је запала у дубоке дугове. Ово је Лолија подстакло на амбициозну турнеју, почев од јесени 1769, која га је довела и у Италију, и то током 1771. године, што је уједно била и прилика да се упозна са Леополдом и Волфгангом Амадеусом Моцартом. Ова фаза у Лолијевој каријери коначно је била окончана раскидом уговора са двором у Виртембергу 1774. године, након чега је Лоли потражио срећу као дворски виртуоз руске царице Катарине Велике у Санкт Петербургу.

Тридесет година млађи од Лолија, италијански композитор Ђовани Батиста Виоти, још један је у низу северноиталијанских композитора и виолиниста осамнаестог века који су своју каријеру градили изван Италије. Деби на Духовним концертима у Паризу 1782. године био је кључан за Виотијеву каријеру, као што је то био случај и са Лолијем осамнаест година раније. Након тога, Виоти је пре свега био присутан у Лондону и Паризу, градећи, поред каријере виртуоза на виолини, и каријеру у свету опере.

Аутор Срђан Атанасовски
Уредница Сања Куњадић

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове