Читај ми!

Уметност интерпретације – Маркус Маскунити

У вечерашњој емисији представљамо овог финског хорнисту и његове интерпретације дела Роберта Шумана, Камија Сен-Санса и Рајнхолда Глијера.

Овај фински уметник студирао је на Конзерваторијуму у Хелсинкију и Академији Сибелијус, а између осталих, његови професори су били Тимо Ронкаинен, Олави Викман и Радован Влатковић. Био је победник на такмичењима Нордијска хорна 1989, Међународном инструменталном такмичењу у Марк-ној-кирхену, те угледном А-Ер-Деовом такмичењу у Немачкој 1995. године. Његов први оркестарски ангажман био је у Оркестру младих „Густав Малер”, где је наступао као први хорниста. Диригент овог ансамбла, Клаудио Абадо, позвао га је да конкурише за место у Берлинској филхармонији, којој се прикључио 1997. Пре тога, свирао је и као први хорниста Симфонијског оркестра Финског радија и Немачког симфонијског оркестра из Берлина. Од 2000. године, почео је да наступа у Бајројтском фестивалском оркестру, а данас је први хорниста Краљевске филхармоније из Стокхолма.

У вечерашњој емисији пратићете интерпретације Маркуса Маскунитија са његовог дебитантског солистичког албума, на којем изводи дела Шумана, Сен-Санса и Глијера. На овом албуму, он наступа са својом Краљевском филхармонијом из Стокхолма и диригентом Сакаријем Орамом, под чијом диригентском палицом је наступао и у Симфонијском оркестру Финског радија.

Поред каријере оркестарског музичара, Маскунити наступа и у камерним саставима као што су Камерни дувачи из Стокхолма и Октет Берлинских филхармоничара, а од 2000. године ради и као професор на Високој школи за музику у Хановеру.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић

 

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове