Читај ми!

Имагинарни пејзажи

Нумере са албума „Ксерокс – пети део”, познатог немачког електроничара Карстена Николаија, који наступа под именом Алва Ното. Ово издање светлост дана угледало је 29. новембра и последњи је део критички хваљене „Ксерокс” серије, коју је овај уметник започео 2007. године.

Како само име ових издања каже, Ксерокс је концептуално базиран на идеји копије – како оне визуелне, тако и оне акустичне – која би требало да буде упечатљивија од оригинала. Николаи је другим речима, истраживао однос између оригинала и копије, али и инвентивност онога ко копира – као што је некадашња Ксерокс копир машина била и алатка за копирање докумената, али и помоћно средство за стварање уметничких радова или фанзина у последњим деценијама XX века.

Током рада на овој серији, уметник је и сам еволуирао од расипања звука у просторе паучинастог белог шума до мелодичних, амбијенталних композиција, у којима се користе готово неокласичне и акустичне звучне структуре. Наравно, Николаијев карактеристични концептуални и скултпурални минимализам не изостаје, а уметник свој пут описује као сличан ономе из прича Жила Верна о Капетану Нему.

Ксерокс – пети део, као закључење серије за уметника има посебан значај. Николаи то овако објашњава: „...овај пут прича долази до свог разрешења кроз концептуални објекат који задобија свој пут у вечност. Сама реч ’разрешење’, односно Auflösung на немачком, је предиван концепт”, каже Николаи. Наиме вишезначност ове речи за уметника носи како идеју ’решавања загонетке’ али и концепт нечега што се раствара у потпуности. На тај начин, Николаи закључује да је на албуму дао „намерни опис процеса разрешења и растварања”.

Сам рад на албуму укључивао је стварање оригиналних мелодија, које су послужиле даље као материјал за процес копирања, манипулисања и реконструисања. Велики утицај на финални изглед нумера играло је и Николаијевог скорашње искуство рада са филмском музиком и већим ансамблима, односно класичним инструментима и идејом оркестрације. Како то сам уметник каже албум Ксерокс – пети део је врло личан, емотиван албум, који позива слушаоце да се препусте осећању унутрашње топлине и интроспекције, јер је сваки крај и неки нови почетак.

Уредница Ксенија Стевановић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње