Читај ми!

Антонио Лоли и виолински концерт

У првој емисији циклуса који приређујемо поводом 300. годишњице рођења италијанског композитора и виолинисте Антонија Лолија, слушаћете дела овог аутора, Ђованија Батисте Перголезија и Јохана Штамица.

Рођен у Бергаму око 1725. године, Антонио Лоли је потицао из породице музичара, мада се његово непосредно музичко образовање не помиње у историјским изворима. Први значајни тренутак у његовој каријери догодио се 1758. године, када је као виолиниста постао солиста на двору у Штутгарту. Ово престижно именовање остварено је уз подршку Ђованија Батисте Мартинија и композитора Никола Јомелија, који је Лолија у својим писмима ословљавао као „бергамаша”. На двору у Штутгарту Лоли је наследио Пасквала Бинија, изузетног виолинисту, чиме је већ у раној фази каријере морао да се суочи са високим задацима, али вртоглави раст његове плате већ у првих неколико година ангажовања, јасно сведочи да су очекивања двора била испуњена. Концерти за виолину заузимају централно место не само у сачуваном опусу Антонија Лолија, већ и на репертоарима његових наступа као виолинског виртуоза, које је током каријере приређивао широм Европе.

Историја виолинског концерта средине 18. века, као и немалог броја других инструменталних жанрова, представља историју продирања тада модерног, галантног стила у све поре инструменталне музике, умањујући присуство барокног израза. Темељећи се на идиому друге генерације напуљских композитора, али и инвентивних аутора окупљених на двору у Манхајму, галантни стил постао је препознатљив по својим периодичним и хармонски јасним структурама, хомофоној фактури и ефектним оркестарским решењима.

Снажна веза која је постојала између италијанске музичке сцене и њених образовних институција с једне стране, и немачких дворских музичких капела с друге стране, кључна је за експанзију галантног стила средином 18. века. Централно место у формулисању галантног стила у инструменталној музици, а посебно у оркестарском идиому, припада чешком музичару Јохану Штамицу, који је радио на двору у Манхајму, градећи један од водећих оркестарских ансамбала тог времена.

Аутор Срђан Атанасовски
Уредница Сања Куњадић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње