Читај ми!

Светске музичке позорнице

Репродуковаћемо снимак концерта одржаног 3. октобра 2024. године у дворани Филхармоније у Берлину који припада серијалу Премијум концерти Еурорадија, а уступљен нам је посредством међународне размене. Том приликом наступили су Берлински филхармоничари под управом Марека Јановског, а на програму је била Седма симфонија Антона Брукнера, као и Виолински концерт у е молу, опус 64 Феликса Менделсона, којим је започело вече. Солистичку деоницу је интерпретирао Аугустин Хаделих, уметник рођен 1984. у Италији, у немачкој породици.

Данас је овај виолиниста радо виђен гост у Берлину, још од свог дебија са Берлинским филхармоничарима пре три године и резиденције у Конзертхаусу прошле сезоне. Напоменимо да Аугустин Хаделих тренутно ради као професор на Универзитету Јејл и музицира на Гварнеријевој виолини из 1774. године.

Седму симфонију у Е дуру Брукнер је писао у периоду од 1881. до 1883. године. Премијера је уприличена 30. децембра 1884. када су је одсвирали чланови Гевандхаус оркестра под управом Артура Никиша у лајпцишком Новом позоришту. То је био један од великих тријумфа у композиторовој каријери, а овај успех поновљен је у Минхену наредне 1885. године када је симфонију дириговао Херман Леви. Историчари наводе да је управо Вагнерова музика инспирисала Брукнера да компонује ово остварење, а велику наклоност коју је композитор гајио према музици свог колеге, показао је и употребом Вагнерових туба. Наиме, била је то прва употреба овог инструмента у симфонијској музици, а Брукнер ће га користити и у своје две последње симфоније.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње