Читај ми!

Век хармонике – Концерт „Планете” Луке Лопичића

Слушаћете снимак мултимедијалног онлајн концерта Луке Лопичића под називом „Планете”, којим је 11. децембра 2020. године отворен 5. Интернационални фестивал хармонике и камерне музике „Еуфонија” у Новом Саду. Том приликом наступили су: Лука Лопичић – хармоника, Душан Гроздановић – клавир, Александар Радуловић и Арион Петровски – тимпани и Марко Перић – удараљке.

Фестивал „Еуфонија” одржан је од 11. до 19. децембра, а због неповољне епидемиолошке ситуације изостао је такмичарски део. Настао из жеље да се оформи манифестација која ће окупљати младе талентоване акордеонисте и педагоге, фестивал је за кратко време допринео афирмацији наших уметника на међународној сцени, али и упознавању јавности са значајем који српска школа уметничке хармонике заузима у Европи. Према речима организатора из Удружења Еуфонија, један од циљева је и мотивисање домаћих аутора да пишу солистичка и камерна дела за саставе са хармоником, што је и остварено кроз пројекат „Нова српска музика за хармонику” и значајним бројем нових композиција.

Мултимедијални концерт „Планете” Луке Лопичића, којим је отворен Фестивал „Еуфонија”, представља његову адаптацију истоименог дела Густава Холста. Аранжман је урађен за квинтет нестандарног састава: хармоника, клавир, тимпани и удараљке. Иначе, овај концерт је био и део завршног испита којим је Лопичић у фебруару 2020. године заокружио своје докторске уметничке студије камерне музике на Факултету музичке уметности у Београду.

С обзиром на то да је у питању мултимедијални концерт, укључена је и електроника у виду увертире, чији су аутори Лука Лопичић и Владимир Кораћ, а саставни део наступа су и видео пројекције у којима глумац пантомимом приказује особине планета, и то онако како је и сам композитор назвао ставове свог остварења – дајући им називе по планетама сунчевог система и одговарајућим астролошким карактерима. Изучавајући ово дело, Лопичић је дошао до сазнања да је Холст пре познате оркестарске композиције написао и дело за два клавира, што му је донекле и олакшало аранжирање деоница за хармонику и клавир, док је оркестарску партитуру приредио за удараљке. Иначе, оригинална композиција британског композитора и педагога Густава Холста носи назив Планете: Свита за велики оркестар, односно Седам комада за велики оркестар, а компонована је између 1914. и 1916. године. 

Из биографије Луке Лопичића издвајамо да је завршио мастер студије на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу у класи Радомира Томића, као студент генерације, а докторске студије камерне музике у класи Људмиле Поповић на Факултету музичке уметности у Београду. Током школовања освојио је више од тридесет признања на домаћим и међународним такмичењима, а био је и стипендиста Фонда за младе таленте „Доситеја” Владе Републике Србије. Музичка свестраност и вештина овог акордеонисте преносе се и на његово музицирање у оквиру популарних жанрова, пре свега у world music саставу Маика, те кроз бројна позоришна ангажовања у контексту позоришне музике.

Уредница емисије Марија Вуковић

 

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње