Читај ми!

Жене у музици – Мидори

Емисија је посвећена Мидори, јапанско-америчкој виолинисткињи која се убраја међу највеће савремене интерпретаторке на овом инструменту.

Критичар Њујорк Тајмса описао ју је речима да је „зрела уметница која осећа музику, зна шта жели кроз њу да изрази, поседује импресивно познавање музичке литературе и бриљантну технику да недвосмислено изнесе своје идеје”. Многи њени снимци овенчани су наградама, а издавачка кућа Sony Classical је 2016. објавила компилацијско издање The Art of Midori, који обухвата чак десет компакт-дискова на којима се налазе драгоцени снимци дела која је изводила са Клаудијом Абадом, Кристофом Ешенбахом, Зубином Мехтом, Марисом Јансонсом, Њујоршком и Изралеском филхармонијом, Берлинским филхармоничарима и Елбском филхармонијом Севернонемачког радија, као и са другим истакнутим музичарима. Први део емисије испуниће комади Фрица Крајзлера, Пабла де Сарасатеа, Никола Паганинија, Цезара Кјуија, Гражине Бацевич, Едварда Елгара и Беле Бартока које је Мидори изводила као концертне бисеве, док ћете у другом слушати њену интерпретацију Првог виолинског концерта Дмитрија Шостаковича. Снимци су забележени 1992. и 1998. године.

Рођена 1971. у Осаки, Мидори Гото, познатија као Мидори, бављење музиком започела је у трећој години добивши основе музицирања од своје мајке Сецу Гото, такође виолинисткиње. Године 1982. Зубин Мехта позвао је тада једанаестогодишњу Мидори да дебитује са Њујоршком филхармонијом на традиционалном новогодишњем концерту. Овај наступ, који су критичари и публика оценили као изузетан, отворили су Мидори врата светских музичких позорница и наступа са водећим оркестрима и диригентима. Данас она ради као професор на Универзитету у Јужној Калиформији, као гостујући професор на Конзерваторијуму у Шангају, и као почасни професор на Конзерваторијуму у Пекингу. Наступа на Гварнеријевој виолини Gesù ‘ex-Huberman’ из 1734. године.

Поред наступа и педагошког рада, Мидори је посвећена и активностима које реализује у оквиру својих непрофитних организација: Midori and Friends која промовише и креира музичке програме за младе у Њујорку, као и фондације Music Sharing, са седиштем у Јапану, а која кроз занимљиво конципиране музичке програме младима приближава класичну музику и јапанску традиционалну музику. За заслуге у области хуманитарног рада овенчана је титулом Гласника мира Уједињених нација, а 2021. године почасно одликовање је добила и од Кенеди Центра.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове