недеља, 15.12.2024, 20:02 -> 13:10
Фестивал Промс 2024
Репродуковаћемо снимак концерта одржаног 1. августа у Ројал Алберт холу у Лондону који нам је уступљен посредством међународне размене чланица Еурорадија. Том приликом наступио је Краљевски филхармонијски оркестар под управом Василија Петренка, уметничког директора ансамбла. Солиста је био Денис Кожухин који је са овим уметницима интерпретирао Клавирски концерт у Ге дуру Мориса Равела, а поред овог остварења на програму су била и дела Петра Чајковског (фантазија по Дантеу Франческа да Римини, опус 32), Клода Дебисија (триптих Ноктурна), као и композиција Три места у Новој Енглеској Чарлса Ајвза, која је изведена на почетку вечери.
Рад на партитури Ајвз је започео 1912, неколико пута ју је ревидирао, а дело, у коначној верзији, објавио је тек 1935. године. Идеја за компоновање иницирана је његовом жељом да ова музика буде заправо ’документ сећања’: три става дела приказују сцене из композиторове родне Нове Енглеске. Наиме, први став – Свети Годенс у Бостону – представља омаж бронзаном споменику посвећеном 54. пуку Масачусетса, који је предводио Роберт Гулд Шо, амерички официр у војсци Уније током Америчког грађанског рата. У другом ставу насловљеном Патнамов логор, Рединг, Конектикат, композитор комбинује своја два ранија дела – Увертиру и Марш 1776, и мелодије Кантри Бенд Марша како би дочарао имагинарну причу о дечаку који је, одлутавши од бројних окупљених на прослави Дана независности, запсао на пољу и уснио зимски камп из Америчког рата за независност који се некада на том месту и налазио, као и војнике и битке.
У последњем, трећем ставу – Хусатоник на Стокбриџу – Ајвз евоцира успомене када је са супругом Хармони Твичел шетао обалом реке Хусатоник у близини Стокбриџа у Масачусетсу. Том приликом чули су одјеке химни које су се изводиле у локалној цркви на супротној страни обале, а оне су се, по композиторовом сећању, идеално уклопиле у идилични амбијент природе: маглу која није сасвим напустила корито реке, боју воде и нијансе зеленила. То је и разлог због којег је овај став насловио Хусатоник на Стокбриџу.
Уредница Ирина Максимовић Шашић
Коментари