Читај ми!

Музика вива – Дела Хелмута Лахенмана

Пратићете снимке објављене ове године у продукцији дискографске куће Bastille musique.

Овај немачки композитор, који је јуче напунио 89 година, један је од последњих великана послератне авангарде који још увек ради и ствара. Рођен је у Штутгарту, где је и завршио студије, да би се потом усавршавао као приватни студент Луиђија Нона у Венецији. Једно време радио је у Студију за електронску музику Универзитета у Генту, а од седамдесетих година, посветио се и педагогији, предајући на Високим школама за музику у Хановеру и Штутгарту, као и на Летњим курсевима у Дармштату.

Музика Хелмута Лахенмана описивана је као „инструментална конкретна музика”, што имплицира да у својим делима користи језик у који су укључени најразличитији звукови, настали помоћу традиционалних али и неконвенционалних техника свирања. Подједнако важан за Лахенмана, поред квалитета звука као што су боја, јачина и слично, битан је и контекст, то јест њихово окружење, које ствара специфични отпор, односно енергију. Апартан, опор, некад и непријатан звук у његовим делима, навео је критичаре да остварења овог композитора упореде са сликама Франсиса Бејкона.

У емисији ћете чути Алегро состенуто за кларинет, виолончело и клавир, које је аутор описао следећим речима „музички материјал је одређен преплитањем доживљаја ’резнонанце’ са једне и ’покрета’ са друге стране. Оба аспекта звука се сусрећу у структури која је осмишљена кроз вишеструка, амбивалентна ’арпеђа’, односно као процес конструкције, деконструкције и реконструкције – искушен у временском следу”.

Емитоваћемо и Нотурно за виолончело и оркестар. Дело је Лахенман започео 1966, а завршио две године касније. Према речима самог аутора, композиција је јединствена по томе што се у њој могу пронаћи два естетичка приступа: старији, који звук схвата као резултат и израз апстрактне визије, и нови, по којем би све требало да буде у служби конкренте и директне реалности звука.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње