Читај ми!

Ђовани Батиста Чири и композитори-виолончелисти

Овом емисијом настављамо двомесечни циклуса који приређујемо поводом 300. годишњице рођења италијанског виолончелисте-композитора Ђованија Батисте Чирија.

Већина објављених опуса камерне музике Ђованија Батисте Чирија настала је у Лондону, где је овај аутор био активан од 1764. године до своје смрти. Издвајају се гудачки квартети, писани седамдесетих година 18. века, у којима Чири као виолончелиста поверава свом инструменту важну улогу у експозицији тематског материјала. У емисији ћете чути два Чиријева квартета из његовог опуса 13, у тумачењу квартета Фове.

Једанаест година старији од Чирија, италијански виолончелиста и композитор Жан-Батист Канава рођен је у пијемонтској музичкој породици, али је скоро читаву свој каријеру провео у Паризу, где је од 1745. године био члан краљевске капеле. Широј публици Канава је пре свега био познат по две збирке соната за виолончело, које је објавио у Паризу 1767. и 1773. године.

Француски аутор Жан-Батист Жансон припада млађој генерацији виолончелиста-композитора која је ступила на сцену почетком друге половине 18. века. Деби на париским Духовним концертима Жансон је имао 1755. године, а његови наступ били су запажени све до девете деценије тог столећа. Жансон је био ангажован и у служби принца Луја Франсоа Бурбонског, те немачког кнеза од Брауншвајга, а током седамдесетих година подузео је опсежну европску турнеју. Поред концертантне и камерне музике за виолончело, Жансонов опус обухвата и запажене симфоније, као и вокални-инструментална дела.

 

Аутор емисије: Срђан Атанасовски

 

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи