Читај ми!

Оперски пут Гаспара Спонтија. Од Париза до Берлина

У четвртој, завршној емисију циклуса којим обележавамо јубилеј 250. годишњице рођења италијанског оперског композитора Гаспара Спонтинија, водећег аутора озбиљне опере у првим деценијама 19. века, слушаћете одломке из његове опере Агнес фон Хоенштауфен.

Спонтини је већ 1814. године добио позив од пруског краља Фридриха Вилхелма III да преузме Краљевску оперу у Берлину. Иако је композитор одуговлачио са одлуком, како су године након пада Наполеона пролазиле, било је све очигледније да је Спонтинијева каријера у Паризу на заласку. Оптерећен сплеткама и проблемима у току поставке опере Олимпија, као и критичким нападима које је доживео након премијере, Спонтини је коначно преузео нови положај у Берлину 1. фебруара 1820. године. Међутим, и у овом граду Спонтини је убрзо постао актер у препиркама око будућности опере, које су се водиле између подржавалаца немачке романтичарске опере, која би, попут дела Карла Марије фон Вебера, требало да се ослони на традицију зингшпила, и заговорнике снажнијег ослањања на француску „велику оперу“, чији је родоначелник управо био Спонтини. У Берлину су препеви Спонтинијевих париских „великих“ опера били редовно на репертоару, а дело у овој традицији које је Спонтини написао за Берлин била је опера Агнес фон Хоенштауфен, интегрално премијерно изведена у јуну 1829. године. Упркос томе, Спонтини није био миљеник берлинске публике и оперских кругова и целокупне тридесете године 19. века провео је ревидирајући своја ранија дела, покушавајући да се избави од оперских сплетки – које су га у једном тренутку довеле и у затвор, али и да обезбеди жељени тријумфални повратак у Париз, што му до краја живота није пошло за руком.

У емисији ћете чути одломке из његове опере Агнес фон Хоенштауфен, чија је радња смештена у 12. век, у Немачку, током сукоба цара Хајнриха VI Хохенштауфена и династије Велф, коју у опери представља Хајнрих, гроф Палатината. Насловну улогу тумачи Клаудиа Сорокина, док у улогама Хајнриха VI, Хајнриха од Палатината и француског краља Филипа наступају Мате Шољом-Нађ, Бернхард Берхтолт и Сијабулела Нтале. Оперским хором Позоришта у Ерфурту и Ерфуртском филхармонијом диригује Зои Цокану.

 

Аутор емисије: Срђан Атанасовски

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње