петак, 17.11.2023, 20:20 -> 13:53
Светске музичке позорнице
Репродуковаћемо снимак концерта одржаног 21. септембра ове године у Концертној дворани у Копенхагену, који нам је уступљен посредством међународне размене чланица Еурорадија, а део је серијала Премијум концерти.
Наступили су чланови Данског националног симфонијског оркестра под управом Тугана Сохијева, а солиста је био Рено Каписон који је са овим уметницима интерпретирао Виолински концерт у де молу, опус 8 Рихарда Штрауса. Поред овог дела, на програму су биле и Симфонија у Бе дуру, опус 20 Ернеста Шосона, као и Прелид за поподне једног фауна Клода Дебисија, који је изведен као прва тачка на концерту.
Ову симфонијску поему Дебиси је компоновао 1894. године, када је дело и премијерно изведено у Паризу 22. децембра. Инспирацију за писање композитор је пронашао у Малармеовој поеми Поподне једног фауна, у којој овај француски симболиста описује сензуална искуства фауна пробуђеног из поподневног сна, који говори о својим сусретима са нимфама. Дебисијева композиција једна је од најпрепознатљивијих у његовом опусу, а убраја се у ред ремек-дела музике импресионизма.
Виолински концерт у де молу, опус 8 је Штраусово младалачко остварење које је компоновао као седамнаестогодишњак, 1881. и 1882. године. Иако је реч о композицији у којој је следио узоре романтичарске традиције свог времена, као и остварења Моцарта и Бетовена, Штраус у Виолинском концерту већ наговештава смеле мелодијске линије, као и особен позноромантичарски хармонски језик који ће користити у каснијим стваралачким фазама.
Концерт је заокружен извођењем Симфоније у Бе дуру, опус 20 Ернеста Шосона, једином симфонијом у опусу овог француског композитора коју музиколози убрајају у ред његових ремек-дела.
Уредница Ирина Максимовић Шашић
Коментари