Музика света

Curious Classics фестивал – Милинд Туланкар

У седмој, последњој емисији циклуса посвећеног фестивалу Curious Classics, који је одржан од 20. фебруара до 9. марта у Стокхолму, чућете наступ Милинда Туланкара, индијског виртуоза на џалтарангу

Ово је била ретка прилика да се индијска музика чује на инструменту који многи научници сматрају за један од најстаријих на свету. Џалтаранг се помиње у најпознатијој књизи хиндуистичке и санскритске књижевности – Кама Сутри, која датира из периода између 400. године пре нове ере и 300. године нове ере. Назив инструмента потиче од речи џал, што у преводу значи вода и таранг – што значи талас, чиме се директно алудира на начин произвођења звука на овом инструменту. Састоји се од низа порцеланских или бронзаних чинија са водом које су постављене у полукруг, а које музичар нежно удара по ивицама дрвеним батовима. Количина воде омогућава прилагођавање жељеној висини тона, у зависности од свиране раге. Иако данас изузетно мали број уметника зна да свира на џалтарангу, инструмент има и даље значајно место у индијској музичкој традицији.

Један од савремених извођача је управо Милинд Туланкар, чији је деда Шанкар Канхаре био познати виртуоз. Овај реномирани инструменталиста студирао је и сантур и таблу, а потом и ситар код чувеног маестра Устада Шахида Парвеза. Наступа широм Индије, али и у иностранству и успешно пропагира џалтаранг бројним снимцима које је остварио за телевизију и радио, а пре неколико година написао је и књигу о овом занимљивом инструменту.

На концерту одржаном 8. марта у дворани Сталет у Стокхолму, поред Туланкара наступили су још и Ганеш Папал на пакхаваџу, двостраном бубњу и Ганеш Танваде на табли. 

Уредница емисија Марија Вуковић



Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом